Jednak w okresie od czerwca do lipca odnotowano nieznaczne zahamowanie tej tendencji w dostawie mleka do skupu. W lipcu przywieziono do skupów 867,7 mln kg mleka, czyli o 1,1 procenta mniej niż w czerwcu, ale o 5,7 procenta więcej niż przed rokiem.
Według Agencji Rynku Rolnego, do końca lipca 2012 roku do podmiotów skupujących mleko dostarczono w Polsce 3,47 mln ton.
Kwoty indywidualne przysługujące dostawcom wyniosły po 4 miesiącach roku kwotowego 2012/2013 36,43%, natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej to 35,41 procenta.
W przypadku gdy w kolejnych miesiącach tendencja wzrostowa będzie się utrzymywała, istnieje możliwość przekroczenia krajowej kwoty mlecznej w bieżącym roku kwotowym, która przeznaczona jest dla dostawców hurtowych.
W takim przypadku dostawcy, którzy przekroczyli indywidualne limity, będą zobowiązani do uiszczenia karnej opłaty. Przepisy UE określają wysokość takiej opłaty na 27,83 euro za każde 100 kg mleka przekraczające krajowe kwoty mleczne. Jednak ostateczna jednostkowa wysokość zostanie oszacowana po rozliczeniu roku kwotowego 2012/2013 z uwzględnieniem krajowego współczynnika realokacji. Aby zapobiec takim sytuacjom, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje o uwzględnianie takiej ewentualności przez poszczególne gospodarstwa rolne w decyzjach o planowanej wielkości produkcji.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami o organizacji mleka i przetworów mlecznych, przekroczenie krajowej kwoty mlecznej spowoduje, że dostawcy przekraczający kwoty indywidualne zobowiązani będą do opłaty w wysokości ustalonej przez dyrektorów oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego, które powinny zostać wydane do 15 września 2013 roku.