| Autor: redakcja6

Krajowy rynek mięsa wołowego (Q1 2013)

Wskutek wzrostu podaży wołowiny w Polsce, nieznacznego spadku cen tego gatunku mięsa w Unii Europejskiej oraz umocnienia złotego względem euro, nastąpił spadek o 3% cen skupu bydła na rynku krajowym w pierwszym kwartale bieżącego roku. Notowania wołowiny kształtowały się wtedy na poziomie 6,37 zł/kg - podaje Danuta Rycombel z IERiGŻ.

Krajowy rynek mięsa wołowego (Q1 2013)
W 15 tygodniu bieżącego roku średnia cena tusz wołowych wynosiła 397,8 euro/100 kg, co oznacza, że była o około 4% wyższa niż przed rokiem i jednocześnie o 1% niższa w porównaniu to notowań z pierwszego tygodnia 2013 roku.
 
Poza rynkiem krajowym spadki cen obserwowano również w Niemczech (spadek o 4%), Holandii (spadek o 3%) i we Włoszech (spadek o 1%). Nieznaczne obniżki miały miejsce także w Czechach, Danii, Hiszpanii, na Litwie, na Węgrzech i na Słowenii. Jedynie w Irlandii, Rumunii i Słowacji ceny wołowiny poszybowały do góry i wzrosły odpowiednio o 2,2%, 6,3% oraz 14%.
 
Według Rycombel, skup żywca w Polsce w okresie od stycznia do końca marca bieżącego roku był o 15% większy w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 roku. W podobnym stopniu kształtowały się także uboje tego gatunku zwierząt hodowlanych, które wzrosły do 186,2 tys. ton.
 
Zdaniem ekspertki IERiGŻ, w okresie od stycznia do lutego zwyżkował także eksport mięsa wołowego poza granice Polski. W pierwszych trzech miesiącach zwiększył się on bowiem o około 5 tys. ton wobec roku poprzedniego i wyniósł 38,8 tys. ton. Największe ilości polskiej wołowiny trafiły do Włoch, Niemiec i Holandii, a także do krajów trzecich, przy jednoczesnym spadku wywozu cieląt do tych państw o około 22%. Wolumen eksportu zmniejszył się także w przypadku bydła.
 
Odwrotną tendencję obserwowano imporcie bydła i cieląt. W ciągu dwóch miesięcy wzrósł on bowiem o 7,8 tys. ton i wyniósł 7,8 tys. sztuk, co oznacza, że był o 3,2 tys. ton większy niż przed rokiem. Największe ilości sprowadzono ze Słowacji, Litwy i Niemiec. Z kolei łączna ilość zaimportowanego mięsa wołowego ukształtowała się na poziomie 2,4 tys. ton.
 
Na podstawie danych ZSIR, w majowym Raporcie Rolnym, Rycombel poinformowała, że średnia cena skupu bydła wynosiła 6,26 zł/kg żywej wagi, tj. o 1% więcej m/m. Za krowy zakłady mięsne płaciły 5,30 zł/kg, natomiast za byki gospodarze otrzymywali 6,88 zł/kg.
 
Spore różnice cenowe obserwowano w analizowanym okresie w różnych regionach Polski. Ceny zakupu bydła były najwyższe w Polsce centralnej, a najniższe w północnej. Natomiast ceny sprzedaży były najwyższe na południu kraju, a najniższe w centrum.


Tagi:
źródło: