Partner serwisu Bydło i mleko
Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Widły do obornika i słomy model Z
2016-01-12 -
Preparaty przeciw ślimakom IGLACO
2013-02-26 -
Rozłupywarka 8 ton ECO
2012-03-13 -
Okna Inwentarskie uchylne z szybą 60x40 cm
2012-04-20 -
Łyżkokrokodyl SHARK, szerokość 2000mm
2012-07-16
Kary za przekroczenie kwot mlecznych w ratach i bez odsetek
Nowy projekt rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa przewiduje, że rolnicy, którzy będą musieli zapłacić kary za przekroczenie kwot mlecznych w ostatnim sezonie będą mogli uregulować je w ratach, bez odsetek i w czasie trzech lat. Takie rozwiązanie już wiosną przedstawiła Komisja Europejska – podaje FAMMU/FAPA.
Na posiedzeniu sejmowej komisji ds. rolnictwa, Zofia Szalczyk podkreślała, że sektor mleczarski potrzebuje dłuższego czasu do dostosowania się do funkcjonowania w sytuacji rynku bezkwotowego. Tłumaczyła, że sytuacja na rynku mleka jest bardzo trudna, szczególnie w obliczu zniesienia od kwietnia kwot mlecznych, zwiększenia się podaży mleka o 5% przy jednoczesnej zniżce popytu, a także wprowadzeniu przez Rosję w sierpniu 2014 roku embarga na polskie przetwory mleczne. Rozbicie kar za przekroczenie kwot mlecznych na nieoprocentowane raty ma być w tej sytuacji – jej zdaniem - wsparciem dla rolników.
Posłowie jednak zwracali uwagę, że do Polski zaczyna trafiać tańsze mleko z innych krajów UE, m.in. z Niemiec i Litwy. Od rządu oczekiwali większej interwencji na rynku mleka i przetworów mlecznych.
Kary za kwoty mleczne na raty - w formie pomocy de minimis
Zarząd KRIR opiniując projekt zwrócił uwagę iż projekt nie zawierał oceny skutków wprowadzanej regulacji, jak również nie określono postępowania, w przypadku przekroczenia przez beneficjenta kwoty pomocy de minimis.
Jedynie w uzasadnieniu do rozporządzenia znalazła się wzmianka, że w takim przypadku producent rolny może być zmuszony do wpłaty wyższych rat. Z projektu nie wynikało; o ile będą one wyższe, jaki procent będzie doliczany. W związku z tym Zarząd KRIR zwrócił się doprecyzowanie przepisów zawartych w rozporządzeniu tak, aby nie budziły one wątpliwości rolników. Z odpowiedzi MRiRW wynika iż oddziały ARR będą udzielały wyjaśnień związanych z wątpliwościami w stosowaniu tego rozporządzenia.