Ceny skupu bydła
Dynamicznie będą rosły też obroty żywymi zwierzętami, pod wpływem przede wszystkim popytu ze strony krajów zlokalizowanych blisko Morza Śródziemnego, w szczególności z Turcji, Libanu i Izraela. W związku z wyższą podażą wołowiny zarówno na rynku światowym jak i unijnym szacuje się, że uwarunkowania w handlu zagranicznym produktami wołowymi w br. są trudniejsze niż przed rokiem. Sytuację trochę łagodzi spadek produkcji w Australii, jednego z większych światowych eksporterów.
W obrębie dziewięciu miesięcy 2016 r. cena skupu bydła w Polsce była mniejsza o 3,1% niż przed rokiem i wynosiła 5,92 zł/kg. We wrześniu cena ta zmalała do 6,07 zł/ kg w. ż. i była o 0,2% niższa niż przed miesiącem. Ceny skupu młodego bydła były podobne jak przed miesiącem i wynosiły 6,52 zł/kg w. ż.
Jak wskazuje Dorota Pasińska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, relacje cen żywiec: mieszanka dla opasów w I kwartale br. zaczęły się zawężać w wyniku obniżyła się cena bydła. W kolejnych miesiącach relacja ta była korzystniejsza i zbliżyła się poziomem do tej sprzed roku, a w sierpniu i we wrześniu była nawet wyższa niż przed rokiem.
Utrzymuje się regionalne zróżnicowanie cen zakupu bydła przez ubojnie oraz cen sprzedaży ćwierci z byków do dwóch lat i krów. W trzecim tygodniu października 2016 r., najniższe ceny skupu bydła zanotowano w regionie północnym - 5,34 zł/kg, a najwyższe w regionie południowym - 6,17 zł/kg.
Ceny ćwierci z krów i byków były najtańsze w regionie centralnym i wynosiły odpowiednio 9265 zł/t i 12421 zł/t, natomiast ceny ćwierci z byków do dwóch lat były najwyższe w regionie południowym - 13144 zł/t, a krów w regionie północnym - 9683 zł/t.