| Autor: redakcja1

Do skupu trafiło już ponad 9 mld litrów mleka

Jak wynika najnowszych danych GUS (za Sparks), w Polsce w październiku 2016 r. skupiono 866,1 mln l mleka, a więc o 0,6 proc. mniej niż przed miesiącem. Spadek skupu mleka w październiku to sprawa normalna, ale tegoroczna zniżka była mniejsza niż w trzech poprzednich latach, kiedy to do skupu w październiku dostarczano o 1,2 proc. mniej mleka niż we wrześniu.

Do skupu trafiło już ponad 9 mld litrów mleka

Skup mleka w Polsce

Wielkość skupu mleka w październiku 2016 r. w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem zmniejszyła się o 0,6 proc., a w porównaniu z październikiem 2014 r. zwiększyła się o 2,8 proc. - wyjaśnia Bank BGŻ BNP Paribas.
 
W sumie w pierwszych dziesięciu miesiącach br. do skupu w Polsce trafiło 9,1 mld l mleka, czyli o 2,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Trzeba zauważyć, że o ile w I półroczu br. skup mleka wzrósł o 5,6 proc., to w kolejnych czterech miesiącach był o 1,5 proc. niższy niż przed rokiem.
 
W województwie podlaskim dostarczono o 80 tys. l mleka więcej niż w pierwszych dziesięciu miesiącach 2015 r. W województwie wielkopolskim skup zwiększył się o 61 tys. t, w mazowieckim o 46 tys. t, a w warmińsko-mazurskim o 38 tys. t. Tym samym wolumen dodatkowego mleka skupionego w tych województwach stanowił 94 proc. całkowitego wzrostu jego skupu w kraju.
 
Mimo nieznacznych zmian w wielkości skupionego mleka, jego ceny w październiku br. znacząco zwiększyły się, co po raz kolejny dowodzi, że sytuacja na krajowym rynku mleka determinowana jest głównie sytuacją na rynku unijnym i światowym, gdzie wolumen produkcji mleka u czterech największych eksporterów, tj. UE, USA, Nowa Zelandia, Australia w okresie czerwiec-sierpień 2016 r. był o 0,7 proc. mniejszy niż w analogicznych miesiącach przed rokiem, a popyt na produkty mleczarskie ze strony Chin rośnie.

Ceny mleka w Polsce

Według danych GUS, cena netto skupu mleka w Polsce w październiku 2016 r. wyniosła 120,29 zł/hl i w porównaniu z wrześniem br. wzrosła o 7,6 proc., a w relacji rocznej zwiększyła się o 7,4 proc. Tak wysoki poziom cen po raz ostatni notowano w marcu 2015 r., a ceny we wszystkich województwach były wyższe niż przed rokiem.
 
Warto zauważyć, że największą miesięczną dynamikę wzrostu o 9,5 proc. odnotowano w woj. mazowieckim, a więc na obszarze, gdzie skupuje się najwięcej mleka. Dodatkowo w woj. warmińsko-mazurskim cena skupy mleka w porównaniu z wrześniem br. zwiększyła się o 8,1 proc., a jej poziom 126,23 zł/hl był tylko nieznacznie niższy niż w woj. podlaskim - 126,45 zł/hl, gdzie notuje się najwyższe ceny w kraju.
 
Cena skupu mleka w Polsce zwiększa w ślad za wzrostem cen mleka w UE. W UE-28 średnia cena skupu mleka we wrześniu br. wzrosła względem sierpnia o 5,1 proc. do 27,79 EUR/100 kg jednak w relacji rocznej była o 7,7 proc. niższa. Poza tym, zgodnie z danymi KE, w sierpniu i wrześniu 2016 r. cena skupu mleka w Polsce wyrażona w euro była nieco wyższa od ceny skupu mleka w Niemczech, co ostatni raz miało miejsce we wrześniu 2009 r., mimo iż ceny skupu mleka w Niemczech, w relacji miesięcznej wzrosły o 8,5 proc.


Tagi:
źródło: