Szef polskiego resortu rolnictwa zapewniÅ‚ o gotowoÅ›ci strony polskiej do intensyfikacji kontaktów ze stronÄ… biaÅ‚oruskÄ… oraz stwierdziÅ‚, że niezbÄ™dne jest wspólne wsparcie dziaÅ‚aÅ„ na rzecz zwiÄ™kszania wzajemnego handlu towarami rolno-spożywczymi.
Minister zaznaczyÅ‚, że BiaÅ‚oruÅ› jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Polski i dodaÅ‚, że konieczne jest wzmacnianie partnerskich stosunków miÄ™dzy naszymi krajami. WyraziÅ‚ przekonanie, że pozytywnym krokiem we wzajemnych relacjach byÅ‚oby zniesienie przez BiaÅ‚oruÅ› ograniczeÅ„ w imporcie niektórych zwierzÄ…t i towarów rolnych z Polski. ZaznaczyÅ‚, że polska sÅ‚użba weterynaryjna jest gotowa do kontynuacji rozmów ze sÅ‚użbÄ… biaÅ‚oruskÄ…. Rozmówcy pozytywnie ocenili wspóÅ‚pracÄ™ inspekcji weterynaryjnych obu krajów.
Minister Zajac podkreÅ›liÅ‚, że BiaÅ‚oruÅ› jest gotowa znieść obostrzenia odnoÅ›nie eksportu z Polski przeżuwaczy i ich materiaÅ‚u genetycznego, a także woÅ‚owiny, o ile zostanie zmieniony status Polski dotyczÄ…cy ryzyka rozprzestrzenienia tzw. choroby szalonych krów (BSE) z „paÅ„stwa o kontrolowanym ryzyku” na „paÅ„stwo o znikomym ryzyku”.
W przypadku woÅ‚owiny bez koÅ›ci, strona biaÅ‚oruska potwierdziÅ‚a, że możliwe bÄ™dzie wczeÅ›niejsze otwarcie biaÅ‚oruskiego rynku. SzczegóÅ‚y zwiÄ…zane z tÄ… sprawÄ… majÄ… zostać omówione przez polskÄ… i biaÅ‚oruskÄ… sÅ‚użbÄ™ weterynaryjnÄ…. W stosunku do regionalizacji w zwiÄ…zku z wystÄ…pieniem przypadków afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ (ASF), strona biaÅ‚oruska stwierdziÅ‚a, że kwestia ta powinna zostać uzgodniona na szczeblu Unia Europejska – Eurazjatycka Unia Gospodarcza w formie wzajemnego porozumienia.
MiÄ™so woÅ‚owe z Polski cieszy siÄ™ coraz wiÄ™kszym zainteresowaniem. W zwiÄ…zku z wyższym popytem producenci nie majÄ… aktualnie wiÄ™kszych trudnoÅ›ci ze sprzedażą bydÅ‚a. Wszystko przez wzmożone dostawy do krajów Unii Europejskiej, ale również do Afryki PóÅ‚nocnej, w tym gÅ‚ównie do Algierii i Egiptu. Jest też duże zapotrzebowanie na woÅ‚owinÄ™ w Izraelu.
WoÅ‚owina z Polski jest również od niedawna poszukiwana w Turcji. Kraj ten jest zainteresowany nabyciem dobrego miÄ™sa w caÅ‚ej Wspólnocie. Warto podkreÅ›lić, że na tamtejszym rynku brakuje obecnie 350 tysiÄ™cy ton miÄ™sa woÅ‚owego rocznie. Tymczasem Polska woÅ‚owina jest w Turcji doskonale znana. Kilka lat temu nasz kraj byÅ‚ czoÅ‚owym dostawcÄ… tego gatunku miÄ™sa na rynek turecki.