Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Łubin Graf
2012-02-15 -
Deszczownie przęsłowe BAUER
2020-04-08 -
KOSIARKI EMU SAMASZ
2020-09-17
Zbiory buraków cukrowych spadły o ponad 30% do 9 mln ton
W minionym roku zbiory buraków cukrowych szacuje się na 9,0 mln ton, czyli o 34% mniej od produkcji uzyskanej w 2014 r.
Zbiory buraków cukrowych w Polsce
Jak wynika z oceny Głównego Urzędu Statystycznego, areał uprawy buraków cukrowych był mniejszy od zeszłorocznego o 9,6% i wyniósł 179 tys. ha. Ze względu na zmienne warunki pogodowe wiosną, wschody buraków cukrowych były nierównomierne.
Majowe chłody i czerwcowy deficyt opadów spowalniały wegetację buraków cukrowych. Opady deszczu w lipcu zdecydowanie poprawiły stan plantacji, ale na krótki czas. Od połowy lipca stan plantacji buraków cukrowych systematyczne się pogarszał. Krótkotrwałe opady, często o charakterze burzowym nie wpłynęły w tym czasie zdecydowanie na uwilgotnienie gleb i na poprawę stanu plantacji. Dopiero opady deszczu w miesiącach: wrzesień, październik i listopad znacznie poprawiły warunki wilgotnościowe na plantacjach buraków cukrowych.
Wydłużenie okresu wegetacyjnego w przypadku buraków cukrowych umożliwiło opóźnienie rozpoczęcia kampanii cukrowniczej o około 3 tygodnie. W tym okresie rośliny buraków cukrowych odbudowały masę liściową oraz nastąpił gwałtowny przyrost korzeni.
Wysokość plonów buraków cukrowych ocenia się niżej od zeszłorocznych o 27% do 501 dt/ha. Zbiory buraków cukrowych szacuje się na 9 mln ton, a więc to o 34% mniej od otrzymanych w 2014 r.
Według GUS, na uzyskanie większych niż przewidywano wcześniej plonów i zbiorów buraków cukrowych niewątpliwie sprzyjająco wpłynęła pogoda w końcowej fazie wegetacji oraz w trakcie zbioru buraków cukrowych. Poprawa uwilgotnienia gleby zmniejszyła straty podczas zbiorów buraków cukrowych i umożliwiła ich sprawny przebieg.