Według wstępnej oceny Głównego Urzędu Statystycznego, w 2016 roku areał upraw buraków cukrowych wyniesie 0,2 mln ha i będzie nieco większy od ubiegłorocznego.
Rozpoczęte pod koniec marca siewy buraków cukrowych powszechnie prowadzono w pierwszej i drugiej dekadzie kwietnia. Ze względu na chłodne noce i niedostateczne uwilgotnienie gleby wschody były powolne i niewyrównane. Utrudnione było również terminowe wykonywanie prac pielęgnacyjnych i zabiegów odchwaszczających.
Opady deszczu w drugiej połowie maja i w czerwcu zdecydowanie poprawiły stan plantacji i spowodowały intensywny wzrost buraka cukrowego. Występujące w tamtym czasie lokalnie obfite opady oraz miejscami gradobicia uszkodziły rośliny buraków cukrowych na niektórych plantacjach. W wielu rejonach kraju utrudnione było chemiczne zwalczanie chwastów oraz użycie odpowiedniego nawożenia i ochrona roślin przed chorobami.
Obsada roślin na większości plantacji jest jednak bardzo dobra i wynosi 96 tys. sztuk na hektar. W pierwszej połowie lipca stan plantacji buraków cukrowych był dobry, wegetacja dość dynamiczna, rokująca otrzymanie podobnych do zeszłorocznych plonów. Wysokość plonów buraków cukrowych będzie jednak zależała od dalszego przebiegu wegetacji.
źródło: Gospodarz.pl/GUS, foto:
KSC