Pogorszenie koniunktury w rolnictwie w lutym 2016 r.

W lutym 2016 r. rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej pogorszyły się w porównaniu z poprzednim miesiącem, choć były nieco lepsze niż przed rokiem o tej porze - podaje Jadwiga Seremak-Bulge w marcowym wydaniu Rynku Rolnego.

Pogorszenie koniunktury w rolnictwie w lutym 2016 r.

Zmiany cen jakie dokonały się w styczniu 2016 r. w porównaniu z grudniem 2015 r. były neutralne dla rolnictwa, gdyż ceny koszyka skupu zmalały o 0,1 pkt. proc., przy stabilizacji cen detalicznych środków produkcji. W wyniku czego skumulowany wskaźnik nożyc cen wyniósł w styczniu 2016 r. 99,9 punktu. Był jednak nieco gorszy niż rok temu, kiedy minimalnie przekraczał 100 punktów. W najbliższym miesiącu uwarunkowania rynkowe rolnictwa nie ulegną większej zmianie głównie z uwagi na niskie ceny na większości globalnych rynków. Stosunkowo tani import hamuje wzrost cen na rynku krajowym, mimo sporo mniejszych zbiorów praktycznie wszystkich roślin uprawnych w 2015 r.

 
Niższe od spodziewanych przez producentów zbóż ceny powodują, że obroty na rynku krajowym są stosunkowo nieznaczne. Do końca sezonu trudno jednak oczekiwać ich zwyżki ze względu na ograniczone zapotrzebowanie krajowy oraz sytuację na rynku globalnym. Optymistyczne prognozy zbiorów w 2016 r. na półkuli północnej oraz rekordowe zapasy zbóż na świecie, przy niskich cenach energii utrzymują ceny globalne na niskim poziomie.
 
Według Jadwigi Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, powoli rosnące sezonowo ceny zbóż pogarszają i tak niską rentowność trzody chlewnej, której ceny w IV kwartale 2015 r. zmalały o 16,3% do 3,84 zł/kg w.ż. w grudniu 2015 r. Reakcją jest zmniejszenie pogłowia, szczególnie głęboki w stosunku do macior prośnych.
 
Liczyć się więc należy ze znaczącym ograniczeniem produkcji prosiąt w 2016 r. Ograniczenie produkcji żywca wieprzowego prawdopodobnie będzie niższe z uwagi na duży import prosiąt i warchlaków. Spadek produkcji powinien doprowadzić jednak do zwiększenia się cen i poprawy rentowności chowu trzody chlewnej. Skala zwyżki będzie zależna od sytuacji i poziomu cen na jednolitym rynku europejskim, gdzie Komisja Europejska przewiduje spadek produkcji o 2-3%.
 

Czytaj dalej na następej stronie...



Tagi:
źródło: