Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Łamacz słomy, włóka łąkowa MOVE
2020-04-07 -
Cebula AGROSAD
2020-10-05 -
FENDT - szyba drzwiowa dolna P / L zielona
2011-12-13 -
Agregat otrząsająco-czyszczący MAJA
2020-05-12
Żywność może jeszcze dwukrotnie zdrożeć
Jeżeli światowi liderzy nie podejmą w najbliższym czasie prawidłowych decyzji, żywność może zdrożeć nawet dwukrotnie.
Eksperci prognozują, że zboża do roku 2030 zdrożeć nawet o 120-180 procent. Po części do tak gwałtownych wzrostów cen przyczynią się narastające zmiany klimatyczne. Dlatego też postanowili oni apelować do światowych liderów o odzyskanie zdrowego rozsądku i poprawienie obecnych regulacji na rynku żywności. Ważne jest też to, aby władze poszczególnych krajów zwróciły uwagę na istotę i wagę klimatu oraz inwestowali w światowy fundusz zajmujący się tym zagadnieniem.
Padła propozycja, aby ogólnoświatowy system żywności poddać całkowitej modernizacji. Inaczej ciężko będzie poradzić sobie z takimi problemami jak rosnące wyzwania, zagrożenia wynikające ze zmian klimatycznych, rosnące ceny żywności, a także brak odpowiedniej ilości wody, ziemi i energii.
Według zebranych przez specjalistów danych wynika, że w Gwatemali, Indiach, Azerbejdżanie i Wschodniej Afryce wyżywienie ludzi już jest bardzo trudnym do zrealizowania zadaniem.
Eksperci uważają, że poprawa sytuacji na rynku żywności jest naszym „być albo nie być”. Rynek surowców musi być jasny i przejrzysty pozbawiony niedomówień, tak samo jak regulacje na rynkach terminowych. Istnieje również potrzeba zwiększenia rezerw żywnościowych.
Niesamowite tempo jakie zaobserwowano na podwyżkach żywności od lipca zeszłego roku jest porażające. Czas ten przyniósł 74 procentowy wzrost cen kukurydzy, 84 procentowy pszenicy, 77 procentowy cukru oraz 57 procentowy olejów i tłuszczów. Z kolei apogeum ceny osiągnęły w styczniu bieżącego roku.
Tak
wysokie ceny są największym problemem dla krajów, które osiągają
niskie dochody lub notują wysokie straty żywności, przez co są
zmuszeni do jej importu. Właśnie w takich krajach konsumenci
większość swojego budżetu domowego muszą przeznaczyć na zakup
żywności.