| Autor: mikolaj

Zła sytuacja na rynkach rolnych głównym tematem rozmów na Radzie Ministrów UE w Brukseli

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów AGRIFISH w Brukseli rozmowy zdominowały tematy dotyczące bieżącej sytuacji na rynkach rolnych.

Zła sytuacja na rynkach rolnych głównym tematem rozmów na Radzie Ministrów UE w Brukseli

Posiedzenie Rady Ministrów AGRIFISH w Brukseli

Polska, wspólnie z Czechami, przedłożyła wniosek o wprowadzenie instrumentów stabilizujących sytuację na rynku mleka, który poparły inne państwa  Grupy Wyszehradzkiej plus Bułgaria, Rumunia i Słowenia oraz Hiszpania. Propozycja ta dotyczyła podniesienia ceny interwencyjnej na produkty mleczarskie oraz czasowe wprowadzenie subsydiów eksportowych. Ze względu na niskie ceny oferowane na mleko i produkty mleczarskie oraz przedłużone embargo na eksport do Rosji ministrowie wnioskowali również  o wprowadzenie innych instrumentów, które poprawiłyby trudną  sytuację ekonomiczną producentów mleka (wprowadzenia rekompensat dla producentów mleka).

Komisarz ds. rolnych P. Hogan potwierdził obecne, krótko-okresowe, trudności sektora mleka związane z sytuacją na rynkach globalnych w tym globalną nadpodażą mleka, wyrażając zaniepokojenie obecnymi niskimi cenami mleka w pewnych regionach.

Hogan nie zgadza się jednak na zmianę cen interwencyjnych na rynku mleka, o co wnioskowała m.in. Polska – argumentując, że byłby to zły sygnał w polityce pro-rynkowej jaką prowadzi Unia Europejska.

Podkreślił, że UE ma cały zestaw instrumentów do wspierania sektora, włączając w to prywatne i publiczne przechowywanie, płatności powiązane z produkcją, instrumenty inwestycyjne i dopłaty bezpośrednie.

Komisja planuje natomiast przedłużenie zarówno publicznej interwencji jak i wsparcia  prywatnego przechowywania  produktów mleczarskich (odtłuszczone mleko w proszku oraz masło). Nie przewiduje jednak innych działań na rynku mleka o które wnioskowali ministrowie, gdyż w opinii Komisji przyczyną niskich cen jest za dużo mleka na rynku.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: