Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w październiku 2024 r. wskaźnik indeksu cen zbóż FAO ukształtował się w granicy 114,4 pkt, a więc większej o 0,8% niż we wrześniu 2024 r., ale mniejszej o 8,3% niż przed rokiem.
W październiku 2024 r. eksportowe ceny pszenicy na świecie zwiększyły się drugi miesiąc z rzędu, przede wszystkim odzwierciedlając obawy o niesprzyjające warunki pogodowe wpływające na siew zbóż ozimych u kilku wiodących eksporterów na półkuli północnej, w tym w Unii Europejskiej, Rosji i USA.
Dodatkowo wprowadzenie nieoficjalnej ceny minimalnej na pszenicę w Rosji, a także rosnące napięcia w regionie Morza Czarnego wywierały presję na zwyżkę cen.
Jednocześnie wzrosły eksportowe ceny kukurydzy, głównie z uwagi na wysoki popyt wewnętrzny w Brazylii oraz problemy transportowe w niektórych regionach tego kraju, spowodowane niskim poziomem rzek. Ponadto na zwyżkę cen kukurydzy oddziaływały susza w Argentynie utrudniająca siewy tego zboża oraz popyt na ukraińską kukurydzę. Wzrosły również globalne ceny jęczmienia.
źródło: Gospodarz.pl/KOWR foto:
Gospodarz.pl