Według danych, genetycznie modyfikowane rośliny uprawia już blisko 16,7 mln rolników pochodzących z 29 krajów, przy czym 90 procent z nich zamieszkuje kraje rozwijające się.
Najwięcej upraw GMO znajduje się w Stanach Zjednoczonych zajmujących areał 69 mln hektarów w odniesieniu do 66,8 mln hektarów rok wcześniej. Zaraz za nimi uplasowała się Brazylia – 30,3 mln hektarów w stosunku do poprzednich 25,4 mln hektarów oraz Argentyna – 23,7 mln hektarów wobec zeszłorocznych 22,9 mln hektarów. Natomiast w Indiach to 10,6 mln hektarów, w Kanadzie – 10,4 mln hektarów, Chinach – 3,9 mln hektarów.
Poza tym rośliny genetycznie modyfikowane uprawia się również na terenie Boliwii, Chile, Paragwaju, Pakistanu, RPA, Australii, Birmie, Burkina Faso, Meksyku, Hiszpanii, Kolumbii, Hondurasie, Portugalii, Czechach, Polsce, Egipcie, Słowacji, Rumunii, Szwecji, Kostaryce, a także w Niemczech.
Niemniej jednak w Unii Europejskiej można uprawiać jedynie kukurydzę Bt oraz ziemniaka Amflorę, które występują w Hiszpanii, Portugalii, Polsce, Czechach, Rumunii i na Słowacji.