| Autor: redakcja6

Uprawa GMO wiąże się z superchwastami

Zdaniem profesora Uniwersytetu Stanu Waszyngton, na polach upraw GMO wyewoluowały superchwasty, które amerykańscy rolnicy muszą zwalczać dużą ilością niebezpiecznych pestycydów.

Uprawa GMO wiąże się z superchwastami
Naukowiec jest zdania, że wprowadzenie roślin genetycznie modyfikowanych i ich szerokie użytkowanie od 1996 roku przyczyniło się do odmiennych skutków niż początkowo zakładano. Jak wynika z badań uniwersyteckich, GMO, które powinny być odporne na pestycydy i wydzielać substancje trujące dla insektów, nie ogrywają swojej roli w zadowalający sposób.

 
Wprowadzenie GMO do upraw teoretycznie miało obniżyć stosowanie szkodliwych substancji. Taktowanie pestycydami roślin modyfikowanych, które spokojnie mogły to znosić, przyczynić miało się do likwidacji chwastów, a co za tym idzie - ograniczenia w stosowaniu szkodliwych środków. Profesor twierdzi jednak, że od 1996 roku gwałtownie wzrosło w USA wykorzystanie pestycydów i osiągnęło poziom 200 mln ton.

 
Rolnicy są zmuszeni stosować większe ilości środków ochrony roślin, gdyż chwasty wykształciły odporność na główny składnik herbicydów (rodzaj pestycydów). Według naukowca, przez mniej niż dwie dekady chwasty zdołały przystosować się do nowych warunków i stały się tak samo odporne na specjalne herbicydy, jak rośliny GMO. Rolnicy określają je teraz superchwastami i do ich stosowania wykorzystują większe ilości szkodliwych substancji. Stanowi to poważny problem, ponieważ w okresie rocznym jest to 25-procentowy wzrost użycia tych substancji.

 
Również rośliny genetycznie modyfikowane mające na celu produkowanie substancji toksycznych dla insektów nazywane „Bt” nie wywiązały się ze swojego obowiązku. Zdaniem specjalisty od 1996 roku zużycie środków owadobójczych wyraźnie spadło, jednak obecnie obserwuje się zmianę tendencji, czyli gwałtowny wzrost ich wykorzystania. Spowodowane to jest najprawdopodobniej pojawieniem się nowych owadów odpornych na toksynę.

 
Stan ten bardzo szybko się pogarsza. Aby skutecznie zwalczać nowe superchwasty, gospodarze muszą stosować starsze i bardziej szkodliwe dla środowiska pestycydy. Zwalczając natomiast nowe szkodniki, konieczne jest opryskiwanie roślin, które teoretycznie same są owadobójcze.


Tagi:
źródło: