Ewentaulne wprowadzenie zakazu stosowania tych środków w Polsce oznaczałoby spore straty finansowe dla rolników. Obecnie bowiem około 80% substancji stosowanych w naszym kraju należy właśnie do tej grupy środków.
Zupełnie odmienne nastroje panują wśród pszczelarzy, którzy przekonują o szkodliwości pestycydów dla pszczół.
Pierwszym eu ropejskim krajem , który za bronił stosowania środków zawierających neon ikotynoidy b yła Francja. Zadecydowała o tym gdy opublikowano informacje, że środki te mogą być szkodliwe dla pszczół. W niedługim czasie pojawił się jednak kolejny raport innego zespołu badaczy, którzy wykluczyli powiązanie między stosowaniem tych substancji a śmiertelnością pszczół.
W związku z taką rozbieżnością wyników badań, sprawą zajmie się Komisja Europejska. Według niej stosowanie substancji wspomagających uprawę roślin może szkodzić pszczołom, chociaż nie ma na to twardych dowodów. Dlatego też proponowane jest wprowadzenie czasowego zakazu trwającego 2 lata na używanie środków neonikotynoidowych, a miałby on obowiązywać już od 1 lipca bieżącego roku.
Niemniej jednak ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta 25 lutego 2013 roku przez Stały Komitet UE ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt składający się z reprezentantów unijnych państw.
By zakaz wszedł w życie, musi uzyskać kwalifikowaną większość głosów.