Za wrześniowy spadek wartości indeksu odpowiadają głównie niższe światowe ceny olejów roślinnych i w minimalnym zakresie cukru, przetworów mlecznych i mięsa. Jedyną grupą, która drożała we wrześniu (po 3 miesiącach spadku) były zboża.
Indeks cen zbóż FAO wzrósł we wrześniu (w stosunku do sierpnia) o 1,5% do 147,8 pkt i jest o 11,2% powyżej września 2021 r. We wrześniu międzynarodowe ceny pszenicy wzrosły o 2,2 proc., czemu sprzyjała zwiększona niepewność co do kontynuacji umowy o korytarzach zbożowych po listopadzie i potencjalnego wpływu na ukraiński eksport. Ponadto obawy o suche warunki w Argentynie i Stanach Zjednoczonych, a także szybkie tempo eksportu z Unii Europejskiej, a także wyższy popyt wewnętrzny na pszenicę w UE przy mniejszych dostawach kukurydzy, dodatkowo wspierały ceny pszenicy. Międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych ponownie nieznacznie wzrosły (+0,4 procent) we wrześniu, przy mieszanych tendencjach cenowych. Światowe ceny kukurydzy były prawie stabilne (+0.2 proc.) jak silny dolar amerykański przeciwdziałał presji ze strony bardziej rygorystycznych perspektyw podaży, z dalszym pogorszeniem perspektyw produkcji w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej w związku z niepewnością co do ukraińskiego eksportu. Międzynarodowe ceny jęczmienia spadły o 3,0 procent, głównie odzwierciedlając lepsze perspektywy zbiorów w Australii i Federacji Rosyjskiej, podczas gdy światowe ceny sorgo wzrosły o 13,2 procent ze względu na mniejsze perspektywy produkcji w Stanach Zjednoczonych.
Indeks cen olejów roślinnych FAO spadł we wrześniu o 6,6% do 163,3 pkt - najniższego od poziomu od lutego 2021. Ciągły spadek indeksu odzwierciedlał niższe ceny oleju palmowego, sojowego, słonecznikowego i rzepakowego. We wrześniu światowe ceny oleju palmowego spadły szósty miesiąc z rzędu, głównie z powodu utrzymujących się dużych zapasów, które zbiegły się z sezonowym wzrostem produkcji w Azji Południowo-Wschodniej. W międzyczasie światowe notowania oleju sojowego spadły umiarkowanie po krótkotrwałym odbiciu w sierpniu w odpowiedzi na zwiększoną dostępność eksportową w Argentynie ze względu na znacznie wyższą sprzedaż rolników. Jeśli chodzi o olej słonecznikowy, ceny międzynarodowe spadły do najniższego poziomu od 14 miesięcy z powodu zwiększonych dostaw eksportowych z regionu Morza Czarnego, przy słabnącym popycie importowym. Światowe ceny oleju rzepakowego również wyraźnie spadły, przede wszystkim ze względu na perspektywiczną obfitą produkcję światową w sezonie 2022/23. Niższe ceny ropy naftowej również przyczyniły się do presji na obniżenie światowych cen olejów roślinnych.
Wskaźnik cen produktów mlecznych FAO spadł we wrześniu o 0,8% do 142,5 pkt (3 miesiąc z rzędu), ale ciągle jest o 20,7% wyższy niż we wrześniu 2021 roku. We wrześniu światowe ceny wszystkich produktów mleczarskich spadły umiarkowanie, w dużej mierze odzwierciedlając wpływ słabszego euro w stosunku do dolara amerykańskiego na światowe ceny przetworów mlecznych (wyrażonych w dolarach amerykańskich). Co więcej, ograniczony popyt rynkowy na dostawy średnioterminowe z powodu obaw o niepewność rynkową wynikającą z ograniczonej produkcji mleka, wysokich kosztów energii i niedoboru siły roboczej, zwłaszcza w Europie, w połączeniu z ponurymi perspektywami globalnego wzrostu gospodarczego, również zaważyły na międzynarodowych notowaniach cen mleka. Tymczasem popyt na dostawy spotowe utrzymywał się na wysokim poziomie, zwłaszcza z Azji.
Indeks cen cukru FAO spadł piąty miesiąc z rzędu, tracąc 0,7% (we wrześniu) do 109,7 pkt do najniższego poziomu od lipca 2021. Wrześniowy spadek był głównie związany z dobrymi perspektywami produkcji w Brazylii, największym na świecie eksporterze cukru, a niższe ceny etanolu skłaniały do większego wykorzystania trzciny cukrowej do produkcji cukru. Osłabienie brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego wywarło dalszą presję na obniżenie światowych cen cukru, jednocześnie zachęcając do zwiększenia eksportu. Chociaż korzystne perspektywy produkcji na sezon 2022/23 przyczyniły się do obniżenia cen, ogólnie rzecz biorąc, ograniczona podaż cukru na świecie ograniczyła spadek cen z miesiąca na miesiąc.
Indeks cen mięsa FAO obniżył się we wrześniu o 0,5%, do 121,4 pkt, co oznacza trzeci miesiąc spadkowy z rzędu z rekordowego poziomu z czerwca 2022 r., ale ciągle poziom o 8,7 proc. powyżej odpowiedniej wartości w sprzed roku. We wrześniu najbardziej spadły międzynarodowe notowania cen mięsa owczego, do czego przyczyniły się zmiany kursów walut. Ceny mięsa wołowego również spadły z powodu wysokiej dostępności eksportu z Brazylii i zwiększonej likwidacji bydła w niektórych krajach produkujących. Tymczasem ceny mięsa drobiowego nieznacznie spadły, ponieważ światowe zakupy importowe pozostały ograniczone, pomimo ograniczonych dostaw eksportowych z niektórych dużych krajów eksportujących w związku z wybuchami ptasiej grypy. Z kolei światowe ceny wieprzowiny dalej rosły, odzwierciedlając niedobór podaży świń gotowych do uboju w Unii Europejskiej.