Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Paszociągi
2011-01-19 -
Agregat uprawowy
2014-03-19 -
Przyczepa rolnicza T735A 2,5t
2016-01-18 -
Prasoowijarki
2014-03-19 -
Oprawa końcowa RAU
2011-10-21
Protest węgierskich i włoskich rolników o zwiększenie dopłat do produkcji mleka
Na poczatku kwietnia 2016 r. kilkudziesięciu węgierskich rolników przeszło wraz z krowami ulicami Budapesztu w marszu protestacyjnym, domagając się zwiększenia dopłat do produkcji mleka i poprawy rynkowych warunków jego zbytu.
Demonstranci utrzymują, że dotacje zapewniane przez UE i budżet Węgier nie są wystarczające, ponieważ cena zbytu mleka często nie jest w stanie pokryć nawet kosztów produkcji. Rolnicy przeszli dystans ośmiu kilometrów, odwiedzając kolejno siedzibę państwowego stowarzyszenia handlu, państwowy urząd bezpieczeństwa żywności i państwowy urząd podatkowy. We wszystkich tych instytucjach złożyli swe petycje. Według uczestników demonstracji w kraju istnieje proceder sprzedawania sieciom supermarketów importowanych produktów po zaniżonych cenach, co uniemożliwia klientom dostęp do żywności wytwarzanej z węgierskiego mleka. Władze węgierskie wskazują, że w ramach walki z nadużyciami fiskalnymi w przemyśle mleczarskim prowadzi się dochodzenie w sprawie 18 przypadków oszustw podatkowych na łączną kwotę 13 mld HUF (42 mln EUR). Ponadto, by pomóc krajowym producentom ściśle egzekwuje się standardy bezpieczeństwa żywności.
Jak podaje FAMMU/FAPA przeciw spadającym cenom skupu mleka i importowi taniego surowca z zagranicy protestowali również producenci we Włoszech. Tysiące rolników uczestniczyło w demonstracji, która miała miejsce 2 kwietnia w miejscowości Udine na północy Włoch.
Protestujący producenci mleka, którzy do Udine przyjechali traktorami i zabrali ze sobą krowy otrzymują 0,33 EUR za kilogram mleka, co odpowiada poziomowi cen z 2000 roku. Rolnicy utrzymują, że taki poziom cen nie pokrywa nawet kosztów żywienia zwierząt.
Niski poziom cen mleka we Włoszech ma dramatyczne konsekwencje dla gospodarstw mlecznych. Po zniesieniu kwot mlecznych w UE 1,5 tys. producentów we Włoszech w ogóle zrezygnowało z produkcji mleka. Większość z nich znajdowała się w rejonach górskich. W ten sposób liczba gospodarstw mleczarskich spadła do rekordowo niskiego poziomu 33 tys. Według informacji farmer.pl w 1984 r., gdy wprowadzano kwotowanie produkcji mleka gospodarstw produkujących mleko we Włoszech było jeszcze 180 tys.