W ten sposób będzie można zwiększyć ogólne bezpieczeństwo żywności, gdyż test ten można stosować również w przypadku innych produktów, które narażone są na zakażenie tą groźną bakterią.
Niemniej jednak, zdaniem ekspertów obecność bakterii E. coli w żywności nie zawsze jest niebezpieczna, gdyż tylko niektóre jej szczepy odpowiedzialne są za p rodukcję groźnych toksyn jak Shiga lub werotoksyna. Natomiast z 250 różnorodnych szczepów tego typu odpowied zialna za zachorowania u ludzi może być blisko 100 szczepów.
Te niebezpieczne bakterie mogą wystąpić w niepasteryzowanych przetworach mlecznych, surowej wołowinie, owocach, warzywach, a także w napojach owocowych, mogąc spowodować poważne zatrucia pokarmowe, czy krwotoczne zapalenie jelita grubego.
Jak wynika z danych, tylko w październiku zeszłego roku w Stanach Zjednoczonych wycofano z e sprzedaży niemal tonę wołowiny, w której to wykryto te niebezpieczne bakterie. Dlatego też tak ni ezwykle ważne jest stworzenie testu pozwalającego na szybkie i niezawodne wykrycie ich w żywności, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka zakażeniem się bakteriami E. coli.