Gazy cieplarniane, określane także jako gazy szklarniowe, to składniki atmosfery ziemskiej, które dzięki swoim właściwościom fizykochemicznym mają zdolność zatrzymywania energii słonecznej w obrębie atmosfery ziemskiej. Zapobiegając jej ucieczce w przestrzeń kosmiczną utrzymują temperaturę na wyższym poziomie, co wspiera życie na Ziemi.
Do gazów cieplarnianych zalicza się m.in.: dwutlenek węgla (CO2), metan (CH4), podtlenek azotu (N2 O) oraz wytwarzane przez człowieka gazy przemysłowe: fluorowęglowodory (HFCs), perfluorowęglowodory (PFCs), sześciofluorek siarki (SF6) oraz trójfluorek azotu (NF3).
Wiele gazów cieplarnianych występuje naturalnie w atmosferze, jednak działalność człowieka przyczynia się do ich akumulacji, co powoduje wzmocnienie efektu cieplarnianego w atmosferze i zmienia klimat naszej planety, przyczyniając się do globalnego ocieplenia klimatu. Efektem są np. zmiany w rozkładzie opadów śniegu i deszczu, wzrost średnich temperatur i bardziej ekstremalne zjawiska klimatyczne, takie jak fale upałów, susze i powodzie.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
sxc.hu