| Autor: redakcja6

Czeskie masło nie jest masłem?

Według Trybunału Sprawiedliwości UE – tylko produkt spełniający określone unijne kryteria można nazwać „masłem”.

Czeskie masło nie jest masłem?
 
Produkt, który jest nazwany masłem musi zawierać od 80 do 90 procent tłuszczu mlecznego, nie więcej niż 16 procent wody i do 2 procent suchej masy beztłuszczowej mleka. Skład określony został w rozporządzeniu o wspólnej organizacji rynków rolnych wydanym przez Komisję Europejska w dniu 22 października 2012 roku.
 
Z ustaleń Komisji Europejskiej wynika, że „masło do smarowania” produkowane w Czechach nie spełnia wymaganych kryteriów. W skład tego produktu wchodzi tylko 31 procent tłuszczu, a sucha masa stanowi nawet do 42 procent, natomiast zawartość wody wynosi 58 procent. Zdaniem KE czeski produkt faktycznie nie ma ustalonych w rozporządzeniu cech, które umożliwiałyby wprowadzenie go do obrotu pod nazwą „masło”.
 
Przepisy określone w rozporządzeniu zezwalają na odstępstwa od wyznaczonych norm w przypadku, gdy cechy produktów są oczywiste ze względu na tradycje w ich stosowaniu lub kiedy nazwa jest używana w sposób oczywisty w celu opisania charakterystycznej jakości produktu. Produkty taki znajdują się w wykazie sporządzonym przez KE. Nie ma w nim jednak „masła” czeskiego.
 
Każda zmiana takiego wykazu wymaga decyzji KE. Dlatego został odrzucony argument Republiki Czeskiej, jakoby produkt powinien zostać automatycznie objęty odstępstwem bez wpisania na listę, gdyż spełnia jedną z dwóch przesłanek pozwalających na takie odstępstwo.
 
W Polsce produkcja masła jest regulowana, oprócz przepisów unijnych, również ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawą z 20 kwietnia 2004 roku o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Certyfikat dla masła może uzyskać tylko przedsiębiorca wpisany do Centralnego Rejestru Przedsiębiorców w Agencji Rynku Rolnego.


Tagi:
źródło: