Zazielenianie produkcji rolnej, likwidacja kwot mlecznych i uwarunkowania zewnętrzne, w tym otwieranie rynku na handel z USA i rosyjskie embargo, to sprawy budzące najwięcej kontrowersji w dyskusjach o przyszłości rolnictwa w Unii Europejskiej – powiedział na spotkaniu w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego przewodniczący Komisji Rolnictwa PE poseł Czesław Siekierski. W Polsce dochodzi do tego problem obrotu ziemią.
Siekierski przypomniał, że 30 marca przestaną obowiązywać kwoty na produkcję mleka, natomiast w dalszym ciągu nie ma odpowiedzi na pytanie jakie instrumenty zostaną wprowadzone na ich miejsce. - W Polsce trochę za wcześnie zaczęliśmy zwiększać produkcję. Z jednej strony daje to lepszą pozycję wyjściową w momencie likwidacji kwot, ale z drugiej strony podważa zaufanie innych partnerów w Unii Europejskiej i utrudnia rozmowy o nowych rozwiązaniach – powiedział poseł.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa PE ostrzegał także przed zagrożeniami, jakie może nieść otwarcie rynku na handel ze Stanami Zjednoczonymi w ramach negocjowanej obecnie umowy TTIP - Liczymy, że wzrost gospodarczy w USA przeleje się na Europę, tymczasem może być zupełnie inaczej jeśli okaże się, że mamy słabszą pozycję konkurencyjną.
Zdaniem posła warunki prowadzenia działalności rolniczej w coraz większym stopniu zależą od relacji zewnętrznych Unii Europejskiej, m.in. od negocjacji umów o wolnym handlu, ale także od sankcji w relacjach UE z Rosją.
Pytany o mający się zakończyć w 2016 roku okres utrzymania restrykcji w obrocie ziemią, poseł Siekierski wyraził opnie, że trzeba "udrożnić obrót ziemią", ale podkreślił, że "ziemia musi być w gestii tych, którzy na niej pracują".
źródło: Gospodarz.pl/PE, foto:
siekierski.pl