Prognozy amerykańskich specjalistów oparte są na wzroście areału o 5,2 mln do 52,5 mln ha oraz na przeciętnych warunkach atmosferycznych.
Produkcji soi sprzyjają także wysokie ceny rynkowe. Plantatorzy zwiększają areały soi ze względu na mniejszą opłacalność zbiorów kukurydzy czy innych upraw. W Brazylii prognozuje się wzrost zasiewów soi na 2,3 mln ton, z czego można wyprodukować nawet 82 mln ton. Jeśli przewidziana tendencja utrzyma się na zakładanym poziomie wówczas Brazylia stanie się największym producentem soi na świecie. Wysokie plony zapowiadają się także w Argentynie i mogą osiągnąć poziom 56 mln ton, przy plonach 1,5-1,6 t/ha (wzrost zasiewów o 2,5 mln ha do 20 mln ha). Rekordowe zbiory przewidywane są także w Boliwii, Paragwaju i Urugwaju.
Ze względu na suszę w Brazylii, Argentynie i Paragwaju w bieżącym roku odnotowano jej niedobory i do czasu przyszłorocznych zbiorów świat stanie w obliczu jej deficytu. Stany Zjednoczone nie są w stanie zaspokoić potrzeb światowych, a jej globalny eksport spadnie o 8-9 mln ton w stosunku do podobnego okresu z ubiegłego roku. Spowoduje to, że ceny soi będą rosły.
Ponadto popyt na soję ze strony Chin w okresie od września 2012 do lutego 2013 nie będzie całkowicie zrealizowany, co zaowocuje redukcją jej importu o 4-5 mln ton wobec 27,5 mln ton w tym samym okresie przed rokiem.