Prognozy amerykaÅ„skich specjalistów oparte sÄ… na wzroÅ›cie areaÅ‚u o 5,2 mln do 52,5 mln ha oraz na przeciÄ™tnych warunkach atmosferycznych.
Produkcji soi sprzyjajÄ… także wysokie ceny rynkowe. Plantatorzy zwiÄ™kszajÄ… areaÅ‚y soi ze wzglÄ™du na mniejszÄ… opÅ‚acalność zbiorów kukurydzy czy innych upraw. W Brazylii prognozuje siÄ™ wzrost zasiewów soi na 2,3 mln ton, z czego można wyprodukować nawet 82 mln ton. JeÅ›li przewidziana tendencja utrzyma siÄ™ na zakÅ‚adanym poziomie wówczas Brazylia stanie siÄ™ najwiÄ™kszym producentem soi na Å›wiecie. Wysokie plony zapowiadajÄ… siÄ™ także w Argentynie i mogÄ… osiÄ…gnąć poziom 56 mln ton, przy plonach 1,5-1,6 t/ha (wzrost zasiewów o 2,5 mln ha do 20 mln ha). Rekordowe zbiory przewidywane sÄ… także w Boliwii, Paragwaju i Urugwaju.
Ze wzglÄ™du na suszÄ™ w Brazylii, Argentynie i Paragwaju w bieżącym roku odnotowano jej niedobory i do czasu przyszÅ‚orocznych zbiorów Å›wiat stanie w obliczu jej deficytu. Stany Zjednoczone nie sÄ… w stanie zaspokoić potrzeb Å›wiatowych, a jej globalny eksport spadnie o 8-9 mln ton w stosunku do podobnego okresu z ubiegÅ‚ego roku. Spowoduje to, że ceny soi bÄ™dÄ… rosÅ‚y.
Ponadto popyt na soję ze strony Chin w okresie od września 2012 do lutego 2013 nie będzie całkowicie zrealizowany, co zaowocuje redukcją jej importu o 4-5 mln ton wobec 27,5 mln ton w tym samym okresie przed rokiem.