| Autor: redakcja1

Zapasy zbóż w Polsce i na świecie

Według marcowego szacunku USDA, w sezonie 2012/2013 zbiory zbóż na świecie wyniosły 1.779 mln ton i były o 4% mniejsze niż w poprzednim sezonie. Mniejsze zbiory przyczyniły się do utrzymania przewagi popytu nad podażą.

Zapasy zbóż w Polsce i na świecie
Słabe zbiory zbóż odnotowano w krajach WNP (146 mln ton, o 25% mniejsze niż w 2011 r.), a zwłaszcza w Rosji, w Kazachstanie i na Ukrainie. Sytuację na tych rynkach łagodzą jednak duże zapasy ziarna. W UE-27 zbiory zbóż w 2012 r. oszacowane zostały na poziomie 272 mln ton, o 4% niższym niż rok wcześniej, co przy mniejszych niż w poprzednim sezonie zapasach ziarna, wzmaga presję popytu na rynku unijnym.
 
Natomiast w Polsce, według danych GUS, zbiory zbóż w 2012 r. (łącznie z kukurydzą, prosem i gryką) ukształtowały się na poziomie 28,5 mln ton, tj. o 6,6% wyższym niż rok wcześniej. Tak dobre zbiory uzyskano przede wszystkim w wyniku zwiększonej powierzchni zasiewów kukurydzy. Związane to było z koniecznością przesiewów zbóż na plantacjach zniszczonych mrozem, na których większość rolników posiała kukurydzę (z uwagi na terminy agrotechniczne). W efekcie zbiory osiągnęły poziom około 4 mln ton, o 67% wyższy niż w 2011 r.

Z kolei zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi zebrano 24,4 mln ton, tj. nieznacznie (o 0,6%) więcej niż w roku poprzednim. Spadek wystąpił w produkcji pszenicy (o blisko 8%) i pszenżyta (o 21%). Wzrost zbiorów odnotowano natomiast w przypadku pozostałych zbóż (jęczmienia o 26%, żyta o 11%, owsa o 6%, mieszanek zbożowych o 16%).
 
W okresie ośmiu miesięcy bieżącego sezonu (lipiec 2012 r. – luty 2013 r.) skup zbóż podstawowych z mieszankami ukształtował się na poziomie 6,5 mln ton (w tym 4 mln ton pszenicy), tj. o 12% wyższym niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Z uwagi na słabe zbiory pszenicy skup tego zboża był o 7% mniejszy niż rok wcześniej. W tym czasie skup kukurydzy zwiększył się do 2,3 mln ton, tj. o 61%.
 
Niemniej jednak, w Polsce, ze względu na konieczność wykonania stosownych zabiegów agrotechnicznych po zbiorach kukurydzy, które odbywają się późną jesienią, możliwość zasiewów ozimin jest ograniczona. Z przeprowadzonej przez GUS jesiennej oceny wynika, że zbóż ozimych pod zbiory w 2013 r. zasiano ponad 4,3 mln ha, o blisko 157 tys. ha mniej niż przed rokiem. Przed wejściem w stan zimowego spoczynku uprawy były właściwie wyrośnięte i dobrze rozkrzewione.
 
Wysokie ceny zbóż mogą spowodować, że mniejsza powierzchnia zasiewów zbóż ozimych zostanie (przynajmniej częściowo) zrekompensowana zwiększeniem areału upraw zbóż jarych. Przedłużająca się zima wstrzymuje rozwój wegetacyjny ozimin oraz opóźnia siewy zbóż jarych, co może mieć negatywny wpływ na ich plony. Przy opóźnionych siewach, znaczny areał może zostać przeznaczony pod zasiewy kukurydzy, której plony są znacznie większe niż zbóż podstawowych.
 
Decydujący wpływ na poziom i jakość zbiorów będą miały warunki agrometeorologiczne w dalszym okresie wegetacji, a zwłaszcza w ostatniej jej fazie oraz w okresie żniw. Zakładając sprzyjające warunki pogodowe w dalszej części sezonu można się spodziewać, że zbiory zbóż w 2013 r. będą zbliżone do średniej wieloletniej i ukształtują się w granicach 27-28 mln ton – podkreślają analitycy ARR.


Tagi:
źródło: