Łączna produkcja zbożowa tych dostawców wyniosła 130 mln ton. Kolejny sezon zapowiada się jak na razie obiecująco. We wszystkich trzech krajach spodziewane są lepsze, wyższe o około 15% od zeszłorocznych, wyniki produkcji. Według kalkulacji agencji Reuters, wyniosą one ok. 149 mln ton, a nadwyżka eksportowa wzrośnie do co najmniej 48 mln ton.
Oficjalne prognozy tegorocznych zbiorów zbóż w Rosji w dalszym ciągu są utrzymywane w wysokości 95 mln ton. Eksport ziarna zbożowego oceniany jest na około 20 mln ton. Nieco mniej optymistyczne są prognozy formułowane przez niezależne firmy analityczne. Instytut badań rynkowych IKAR prognozuje tegoroczne zbiory na 90-92 mln ton, a nadwyżkę eksportową na 20 mln ton. Z kolei SovEcon podaje szacunek zbiorów w przedziale od 83 mln ton do 89 mln ton, a nadwyżkę eksportową ocenia na 16 mln ton.
Znaczna poprawa zbiorów zbóż spodziewana jest również na Ukrainie. Niektórzy analitycy przewidują, że w sezonie 2013/14 kraj ten będzie w stanie wyeksportować nawet 25-27 mln ton ziarna zbóż. Podobne, optymistycznie prognozy eksportu w nadchodzącym sezonie prezentuje UkrAgroConsult – w wysokości 27 mln ton. ProAgro ocenia eksport w przyszłym sezonie na 25 mln ton. Z kolei wywóz w kończącym się sezonie jest przewidywany w wysokości 21,5 mln ton.
Oficjalne szacunki tegorocznych zbiorów pozostają w wysokości przekraczającej 50 mln ton i to pomimo odnotowanych niepokojących warunków pogodowych w niektórych rejonach upraw. UkrAgroConsult prognozuje obecnie produkcję zbożową na 53,3 mln ton, a ProAgro – na co najmniej 52 mln ton. Podstawą optymistycznych prognoz jest przede wszystkim znacznie lepsza kondycja zbóż ozimych i mniejsze straty mrozowe w porównaniu do poprzedniego sezonu. Według ukraińskiego Ministerstwa Rolnictwa, w połowie marca br. 67,2% upraw była w dobrej kondycji, a przesiewów. Areał zasiewów zbóż ozimych w słabej kondycji szacuje się na 8-10%, co odpowiada powierzchni 1,3 -1,6 mln ha.
Większa produkcja zbóż oczekiwana jest również w Kazachstanie. Jak na razie nie podaje się konkretnych prognoz tegorocznych zbiorów. Zakłada się jednak znaczne ich zwiększenie powyżej średniego poziomu 14-15 mln ton odnotowywanego w poprzednich sezonach. Podkreśla się przede wszystkim wyjątkowo dobre nawilgocenie gleb, co daje podstawy do optymizmu – informuje FAMMU/FAPA.