Żniwa, w szczególności jęczmienia ozimego rozpoczęto już w trzeciej dekadzie czerwca, a w drugiej dekadzie lipca lokalnie notowano koszenie pojedynczych plantacji żyta. Prace żniwne powszechnie prowadzono w trzeciej dekadzie lipca i na początku sierpnia. Ciepła, słoneczna i zazwyczaj bezdeszczowa pogoda w sierpniu sprzyjała przeprowadzaniu żniw. Do końca sierpnia na obszarze całego kraju zakończono żniwa zbóż ozimych i jarych.
Na podstawie wyników reprezentacyjnego badania przeprowadzonego w czerwcu i lipcu 2019 r. w gospodarstwach rolnych oraz szacunków rzeczoznawców GUS ocenia się, że areał uprawy zbóż łącznie w 2019 r. wyniósł 7,9 mln ha, w tym obszar zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - 7,2 mln ha, z tego:
Ocenia się, że plony zbóż ogółem wyniosą 36,5 dt/ha, a więc to o 6% więcej w porównaniu z zeszłorocznymi, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 35,0 dt/ha, tj. w odniesieniu do ubiegłorocznych zwyżka o 8%.
Plony zbóż ozimych wraz z ozimymi mieszankami zbożowymi według szacunku przedwynikowego przewiduje się na 39,1 dt/ha, a zatem to o 9% więcej od plonów z roku minionego.
Plony zbóż jarych razem z jarymi mieszankami zbożowymi oceniono na 28,7 dt/ha, a więc o 6% więcej od plonów ubiegłorocznych.
Zbiory zbóż ogółem szacuje się na 28,9 mln t, czyli to wzrost o 8% względem zbiorów zeszłorocznych.
Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi ocenia się na 25,0 mln t, tj. o 10% więcej niż w roku 2018.
Zbiory zbóż ozimych razem z ozimymi mieszankami zbożowymi wyszacowano na 16,8 mln t, a zatem o 12% więcej w porównaniu z ubiegłorocznymi, a zbiory zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi oceniono na 8,2 mln t, tj. o 6% więcej w odniesieniu do zbiorów zeszłorocznych.