Wcześniejsze prognozy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zakładały osiągnięcie poziomu 27,3 mln ton. Ocenia się, że do końca tego roku ceny na rynku polskim będą wysokie, ale nieco niższe niż w ubiegłym.
Zasoby zbóż w sezonie 2012/2013 powiększyły się o 2,5 procenta i osiągnęły poziom 31,0 mln ton. Zbiory większości ziarna, zwłaszcza paszowych – kukurydzy, owsa i mieszanek wzrosły, zmalały natomiast pszenicy i pszenżyta.
Przewiduje się, że krajowe zużycie zbóż zmaleje do 27,2 mln ton, tj. o 2 procent. Wpłynie na to malejący popyt na zborze w sektorze produkcji zwierzęcej (16,3 mln ton wobec 16,8 mln ton w sezonie 2011/2012). Z kolei zużycie przemysłowe wzrośnie o niecałe 2 procent, natomiast spożycie zbóż, minimalnie się obniży.
Zdaniem specjalistów z Instytutu, zapasy zbóż pod koniec bieżącego sezonu mogą wynieść 2,7 mln ton, co oznaczałoby ponad 12-procentowy spadek w porównaniu do analogicznego poprzedniego okresu. Dodano, że ten poziom jest bezpieczny.
W raporcie napisano, że po tegorocznych zbiorach nie zanotowano sezonowego spadku cen, co wynikło z niższych zbiorów. W kolejnych miesiącach spodziewane jest utrzymanie cen zbóż na wysokim poziomie ze względu na większy udział popytu nad podażą.
Według analityków, w pierwszych tygodniach bieżącego roku w Polsce nastąpił niewielki sezonowy spadek cen większości zbóż, z wyjątkiem zebranej później kukurydzy. Natomiast w późniejszym okresie, ceny zbóż mogą być wysokie, ale jednocześnie niższe niż w poprzednim sezonie. Średnie ceny pszenicy mogą wynieść pod koniec bieżącego roku 910-650 zł/tonę, żyta 740-780 zł/tonę, a kukurydzy 780-840 zł/tonę.