Będą one jednak o 25 mln ton większe od szacowanego zużycia. Wyższe niż przed rokiem zasoby zbóż, przy sporej konkurencji na rynkach zagranicznych, m.in. ze strony krajów WNP, mogą przyczynić się tylko do nieznacznego wzrostu eksportu ziarna w sezonie 2021/2022 z rynku unijnego.
Według Komisji Europejskiej unijne zbiory zbóż w 2021 r. mogą być większe niż przed rokiem w krajach, które są liczącymi eksporterami, m.in.: we Francji o 12% do 64 mln ton, Niemczech o 1% do 44 mln ton oraz w Rumunii o 49% do 28 mln ton. Nizsze zbiory prognozowane są m.in. w Hiszpanii o 13% do 22 mln ton.
Polska zaliczana jest do grona czołowych producentów zbóż w Unii Europejskiej. Zajmujemy trzecie miejsce, tj. po Francji i Niemczech wśród krajów członkowskich pod względem uzyskiwanych zbiorów. W roku minionym w Polsce zebrano 33,5 mln ton zbóż (według danych GUS), a więc o 16% więcej niż w 2019 r. Zbiory pszenicy w 2020 r. oceniono na 12 mln ton względem 11 mln ton w 2019 r., co daje wzrost o 9%. Większe były również zbiory pozostałych zbóż, w tym kukurydzy o 16% do 4,3 mln ton.
Według badań GUS przeprowadzonych w pierwszej dekadzie maja 2021 r., stan zasiewów zbóż ozimych był lepszy niż w analogicznym okresie 2020 r. Powierzchnia zasiewów podstawowych zbóż ozimych (z mieszankami) ocenionazostała na poziomie 4,2 mln ha, czyli o 5% niższym niż przed rokiem. Stan zasiewów zbóż jarych był bardzo zróżnicowany na poszczególnych plantacjach, z uwagi na nadmierne uwilgotnienie gleby oraz wietrzną i chłodną pogodę występującą na znacznym obszarze kraju. Jednak GUS ocenił, że stan zasiewów zbóż jarych był również lepszy od ubiegłorocznego. Ostateczny wpływ na poziom plonów i zbiorów zbóż będą miały warunki agrometeorologiczne w dalszym okresie wegetacji i w okresie żniw.