Partner serwisu Zboża
Kategorie
Zobacz również tu
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-04 -
Skup żywca rzeźnego
2024-11-04
Poznaj produkty
-
Automat paszowy TR 27 – dla tuczników
2013-08-19 -
INTERMAG CHELAT Zn-14 (chelat nawozowy)
2012-01-15 -
Stół selekcyjny do warzyw i owoców KRUKOWIAK
2012-03-15 -
Przenośniki taśmowe - transport poziomy
2012-10-15 -
FENDT - szyba drzwiowa L zielona
2011-12-13
Rosja rozważa wcześniejsze zniesienie ceł w eksporcie pszenicy
Rosyjski rząd zapowiedział rozważenie wcześniejszego zniesienia ceł w eksporcie w połowie maja 2015 roku - podaje FAMMU/FAPA.
Formalnie opłaty wysyłkowe dla pszenicy obowiązują od 2 lutego tego roku do końca czerwca tego roku. Zostały one wprowadzone aby złagodzić wzrostów cen zbóż i powstrzymać inflację spowodowaną rosnącymi cenami żywności. Rosja zapowiedziała również ewentualność wprowadzenia mechanizmu korygującego poziom ceł w wywozie pszenicy w sposób natychmiastowy, nie wyklucza się, że będzie to system zmiennych ceł. Póki co prowadzone są dopiero prace nad ewentualnym instrumentem szybkiej kontroli wysokości wywozu pszenicy.
Ceny pszenicy na wewnętrznym rynku Rosji wykazują tendencję zniżkową. W zeszłym tygodniu w oczekiwaniu na decyzję Moskwy o zniesieniu ceł w eksporcie z dniem 1 lipca br. , a także z powodu wysokiej podaży ziarna. Rolnicy starają się pozbyć pszenicy przed nowymi zbiorami.
Pod koniec tygodnia rosyjska pszenica z nowych zbiorów z 12,5% zawartością białka wyceniana była na 191 USD/t (na bazie fob). Jest to o 2 USD za tonę mniej w odniesieniu do poprzedniego tygodnia – podała firma doradcza IKAR. Zniżka cen rosyjskiej pszenicy częściowo jest też odwzorowaniem spadków na europejskim rynku. Mniejsze ceny wzbudzają zainteresowanie ze strony odbiorców azjatyckich oraz powodują zwiększenie ilości ziarna kierowanego do skupu interwencyjnego - informuje FAMMU/FAPA.
Zdaniem SovEcon, w ostatnim tygodniu odnotowano rekordowe zakupy interwencyjne w tym sezonie wynoszące 114 tys. ton zbóż w stosunku do 37,8 tys. ton w poprzednim tygodniu. Krajowe ceny pszenicy klasy trzeciej zmalały o 200 rubli do 9 250 rubli za tonę (ceny w europejskiej części kraju, na bazie ex-works).