Rynek ryżu na świecie
Ryż jest zbożem o znaczeniu strategicznym, zarówno pod kątem ekonomicznym, politycznym, jak i społecznym. Według Międzynarodowego Instytutu Badań nad Ryżem (IRRI) stanowi on podstawę wyżywienia dla połowy ludzi mieszkających na świecie.
Poza tym 90% globalnej produkcji ryżu nadal pochodzi z Azji. Przewiduje się, że jej poziom zwiększy się na tym kontynencie o 1% i wyniesie 447,6 mln t. Z uwagi na negatywne skutki El Nino prognozowane są z kolei słabsze zbiory ryżu w Ameryce Południowej oraz w Australii i Oceanii. Jednak z regionów tych pochodzi zaledwie 3% światowej produkcji tego zboża. Największymi producentami w dalszym ciągu pozostają Chiny i Indie, gdzie produkowane jest odpowiednio 144,6 mln t i 105,6 mln t ryżu.
Jak wynika z najnowszych szacunków, zawartych w raporcie FAO Food Outlook światowe zużycie ryżu w sezonie 2016/2017 zwiększy się o 1,3% do 502,6 mln t, głównie dzięki rosnącemu spożyciu. Ocenia się, że wyniesie ono 404,7 mln t, a więc o 1,3% więcej niż w poprzednim sezonie i będzie stanowiło ponad 80% całkowitego zużycia tego zboża. Średnie spożycie ryżu na świecie minimalnie wzrośnie do 54,6 kg per capita. Jednocześnie kontyngent tego zboża przeznaczony na pasze wyniesie 18 mln t i będzie koncentrował się przede wszystkim w Azji. W sezonie 2016/2017 globalne zużycie ryżu będzie przewyższać poziom światowej produkcji, w związku tym nastąpi spadek zapasów końcowych tego zboża o 5 mln t.
Niemniej jednak, największymi eksporterami ryżu są Indie, Tajlandia i Wietnam, a ich całkowity udział w wysyłce wynosi 64%. Światowy wywóz ryżu w 2016 r. zwiększy się o 0,4%, do 44,7 mln t, ale w dalszym ciągu nie przekroczy rekordowego poziomu z 2014 r.
Chiny, w prawdzie są czołowym producentem ryżu na świecie, ale nadal pozostaną też największym jego importerem. Na kolejnych miejscach wśród czołowych importerów są Nigeria i Filipiny. Łącznie na te trzy kraje przypada 25% globalnego przywozu ryżu.
Eksperci FAO przewidują, że produkcja ryżu w Unii Europejskiej w 2016 r. wyniesie 1,8 mln t, a import 1,9 mln t, a więc to o 27% więcej niż w roku 2015, co będzie stanowić 4,3% światowego importu.