Ekonomiści winą za niskie notowania płodów rolnych obarczają bardzo optymistyczne prognozy tegorocznych zbiorów na świecie. Jednak zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej Ministerstwo Rolnictwa powinno zlustrować sytuację pod kątem ewentualnej zmowy cenowej.
Pogoda w bieżącym roku sprzyjaÅ‚a najwiÄ™kszym producentom zbóż. Zbiory rzepaku na Ukrainie siÄ™gajÄ… 2,2 mln ton i sÄ… prawie o 1 mln ton wiÄ™ksze niż przed rokiem. Zbiory pszenicy w caÅ‚ej Unii Europejskiej bÄ™dÄ… wiÄ™ksze o okoÅ‚o 2 mln ton, a Å›wiatowa produkcja pszenicy bÄ™dzie wiÄ™ksza o 27 mln ton.
W polskich realiach gdy wiÄ™kszość rolników nie dysponuje wÅ‚asnÄ… powierzchniÄ… magazynowÄ…, a potrzebuje pieniÄ™dzy na bieżącÄ… dziaÅ‚alność, jest konieczność sprzedania zbóż zaraz po zbiorach – sytuacja taka jest doskonaÅ‚Ä… okazjÄ… na szybki zysk dla firm skupowych. Taka sytuacja powinna być korzystna dla gospodarstw ukierunkowanych na produkcjÄ™ zwierzÄ™cÄ…. Nic mylnego? Niskie ceny zbóż nie przeÅ‚ożyÅ‚y siÄ™ na spadek ceny pasz, nie obserwuje siÄ™ także spadku cen żywnoÅ›ciowych produktów zbożowych - zauważa BogumiÅ‚a Roszczyk-Parzych z biura PIR w PorosÅ‚ach.
Krajowa Rada Izb Rolniczych zażądaÅ‚a od Ministra Rolnictwa o zÅ‚ożenie wyjaÅ›nieÅ„ dlaczego nadzorowana przez resort SpóÅ‚ka „Elewarr", która w odczuciu Podlaskiej Izby, wiedzie prym w zaniżaniu cen skupu – podyktowaÅ‚a niższe ceny za rzepak i zboża od innych firm skupowych. W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stwierdziÅ‚o, że SpóÅ‚ka „Elewarr" jest stabilnym partnerem zarówno dla producentów rolnych jak i dużych firm produkcyjnych i handlowych. SpóÅ‚ka jest przygotowana do żniw, posiada zabezpieczone Å›rodki zapewniajÄ…ce ciÄ…gÅ‚ość akcji skupowej, oraz zapewnia szybkie terminy zapÅ‚aty za dostarczony towar - stwierdza BogumiÅ‚a Roszczyk-Parzych
źródło: Gospodarz.pl/Podkarpacka Izba Rolnicza foto:
Gospodarz.pl