| Autor: redakcja1

Na giełdach w miarę stabilnie (14-18.10.2013)

Notowania pszenicy i kukurydzy w najbliższych kontratakach na Matif tylko nieznacznie się wzmocniły wobec cen sprzed tygodnia. Ceny pszenicy w kontrakcie na listopad wzrosły o 0,4% do 199,5 EUR/tonę, a kukurydzy – również o 0,4% do 174,5 EUR/tonę – podaje FAMMU/FAPA.

Na giełdach w miarę stabilnie (14-18.10.2013)
Notowania kształtowały się więc na w miarę stabilnym poziomie. Już niebawem powinna pojawić się większa presja na spadek cen kukurydzy, szczególnie w sytuacji zapowiadanych rekordowych zbiorów tego gatunku w USA, jak i również przy bardzo dobrych wynikach produkcji w Europie, głownie w samej Unii oraz na Ukrainie. Niemniej jednak ceny pszenicy konsumpcyjnej mogą w dalszym ciągu pozostawać na dosyć wysokim poziomie, przekraczającym znacznie cenę kukurydzy.
Największy wpływ na rosnące ceny ma wysoki popyt na pszenicę konsumpcyjną w eksporcie oraz płynące informacje o negatywnych korektach prognoz zbiorów w Ameryce Południowej, w szczególności w Argentynie i Brazylii. Natomiast Chiny intensywnie importują pszenicę w tym sezonie, przy czym sprowadzają zboże przede wszystkim z Australii i USA. Wzrost zapotrzebowania ze strony chińskiego rynku wynika ze strat w rodzimej produkcji pszenicy.
 
Obecne ceny kukurydzy w kontrakcie na grudzień na CBoT to 174,4 USD/tonę, a pszenicy 252,1 USD/tonę. W poprzednich sezonach zdarzało się, że na chicagowskiej giełdzie notowania kukurydzy przekraczały ceny pszenicy. W tym sezonie odnotowuje się sporą przewagę cen pszenicy konsumpcyjnej nad cenami kukurydzy.
 
Pomimo formalnej decyzji o anulowaniu edycji październikowego raportu prognostycznego USDA, rynek pozostał spokojny. Doniesienia o utrzymywaniu się bardzo dobrych prognoz dla amerykańskiej produkcji kukurydzy napływały ze strony nieoficjalnych ośrodków analitycznych.
 
Z kolei firma Lanworth opublikowała następne prognozy, przy czym pozostawiła bez zmian wysokość szacowanych zbiorów kukurydzy w USA czyli na poziomie 348 mln ton. Ocena światowej produkcji kukurydzy została tylko nieznacznie poprawiona, tj. o 1 mln ton do 952 mln ton. Globalne zbiory pszenicy przewiduje się na 706 mln ton.
W tym tygodniu napłynęły bardzo korzystne informacje dla rynku pszenicy zarówno z Ukrainy, jak i z Rosji. Wraz z poprawą pogody w obu tych państwach nastąpiło zintensyfikowanie zasiewów zbóż ozimych. W związku z tym, na Ukrainie ich powierzchnia będzie tylko o 0,5 mln ha mniejsza od planowanej.
 
Zaledwie dwa tygodnie temu areał, którego nie uda się obsiać oziminami wyniesie aż 1,5 mln ha, co źle wróżyło dla wyników przyszłorocznej produkcji pszenicy. Teraz te obawy zostały mocno złagodzone. Postępy w pracach polowych notuje się też w Rosji. I tu także deszczowa pogoda utrudniała zasiewy ozimin i zbiory. teraz jest dużo lepiej, bo do 17 października 2013 roku zbożami ozimymi obsiano 12,1 mln ha, co stanowi 73,9% planowanego areału zasiewów zbóż ozimych – zauważa FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.


Tagi:
źródło: