| Autor: redakcja1

Monsanto wycofa wnioski o zatwierdzenie odmian pszenicy GMO

W minioną środę amerykańska firma biotechnologiczna Monsanto poinformowała o zamiarach wycofania większości wniosków dotyczących zezwoleń na uprawę zmodyfikowanych genetycznie odmian roślin uprawnych, oczekujących na rozpatrzenie przez Unię Europejską – podaje FAMMU/FAPA.

Monsanto wycofa wnioski o zatwierdzenie odmian pszenicy GMO
Powodem podjęcia takiej decyzji jest brak perspektyw komercyjnej uprawy na terenie Unii. W związku z tym, w najbliższych miesiącach firma ma dokonać wycofania większości wniosków o zatwierdzenie.
 
Jak stwierdził przewodniczący Monsanto, pełniący jednocześnie funkcję dyrektora zarządzającego w Europie, Jose Manuel Madero - podjęta decyzja pozwoli Monsanto na skoncentrowanie się na rozwijaniu segmentu nasion konwencjonalnych w Europie, a także ułatwi uzyskanie zgody ze strony Unii na import genetycznie modyfikowanych odmian, uprawianych na szeroką skalę w Stanach Zjednoczonych.
 
Wycofane wnioski będą dotyczyły głównie pięciu odmian modyfikowanej genetycznie kukurydzy, jednej odmiany soi oraz jednej odmiany buraka cukrowego. Niemniej jednak w dalszym ciągu firma ta będzie starała się o przedłużenie pozwolenia na uprawę kukurydzy MON810, która jako jedyna jest obecnie uprawiana w Europie na skalę komercyjną.
 
Decyzja Monsanto prawdopodobnie wynika ze zbyt długiego okresu oczekiwania na uzyskanie zgody ze strony unijnej na uprawę nowych odmian zmodyfikowanych genetycznie. Do tej pory Unia Europejska wydała pozwolenia na uprawę zaledwie trzech odmian GMO, przy czym w momencie uzyskania autoryzacji na uprawę MON810 kilka unijnych krajów, w tym Francja, Niemcy i Włochy, zastosowały krajowe zakazy, które były odzwierciedleniem silnych nacisków ze strony opinii społecznej.
 
W zeszłym roku niemiecka firma biotechnologiczna BASF wstrzymała dalsze prace nad zmodyfikowanymi genetycznie odmianami roślin uprawnych w Europie i przeniosła swoją działalność na teren Stanów Zjednoczonych.
 
Jednakże mimo ostrych sprzeciwów społecznych wobec zmodyfikowanej genetycznie żywności Europa jest jednym z największych odbiorców GMO ziarna, gdzie import przekracza ponad 30 mln ton zmodyfikowanych genetycznie pasz – podkreśla FAMMU/FAPA.


Tagi:
źródło: