Dziewięć państw zakazało uprawy legalnej w Europie kukurydzy GMO MON810 i przede wszystkim ze względu na ograniczenie przestrzeni handlowej w Unii, w lipcu tego roku koncern zapowiedział wycofanie wszystkich oczekujących wniosków o pozwolenie na uprawę nowych odmian genetycznie zmodyfikowanych roślin na terenie Wspólnoty.
Przedsiębiorstwo zaczęło wycofywać 4 zgłoszenia odmian GMO do uprawy: MON89034, NK603XMON810, MON89034x NK603, MON89034XMON88017. Ponadto firma ta zwiększyła udział w rynku we Francji, Niemczech i Włoszech. Jednakże nie wycofuje się ona z przedłużenia zezwolenia na uprawę MON810 oraz wspierania importu pasz GMO do Unii.
Natomiast w 2012 roku niemiecka firma biotechnologiczna BASF wstrzymała dalsze prace nad zmodyfikowanymi genetycznie odmianami roślin uprawnych w EU i przeniosła działalność do USA. Naukowcy widzą ogromny potencjał w rozwoju nasiennictwa GMO w kontroli zachwaszczenia oraz chorób roślin.
Z kolei do 2020 roku Monsanto zamierza skomercjalizować technologię „BioDirect”, która przez zakłócenie działania genów poprzez RNA, jest stosowana w wypadku roślin konwencjonalnych do kontroli populacji insektów.