Zdaniem analityków, obserwowane zwyżki były prawdopodobnie odzwierciedleniem wzrostów notowań zbóż w Chicago. W tym przypadku swoją wartość umocniła głównie kukurydza. Pod koniec ubiegłego tygodnia w najbliższym kontrakcie (majowy) ceny tego zboża wzrosły o 8,4% dochodząc do 275,4 USD/tonę. Jednak już w poniedziałek obniżyły się one do 270,36 USD/tonę.
Dosyć znaczące podwyżki cen kukurydzy na CBoT są związane z nasilającym się niepokojem dotyczącym tego, czy uda się na czas dokonać planowanych siewów kukurydzy. Pogoda w wielu obszarach amerykańskiego pasa upraw tego zboża nie była jak dotychczas sprzyjająca, co spowodowało spore opóźnienia prac polowych.
Tempo zasiewów ocenia się jako najwolniejsze od około dwudziestu lat. Natomiast największe problemy wystąpiły w stanach Illinois oraz Iowa. Ostatni weekend był jednak miłym zaskoczeniem dla rolników, gdyż rzeczywiste opady deszczu były mniejsze niż spodziewane.
Z kolei dobre wiadomości dla rynku kukurydzy napłynęły z krajów Ameryki Południowej. Brazylijscy rolnicy spodziewają się rekordowo wysokich zbiorów kukurydzy w sezonie 2012/13 – w wysokości 78,42 mln ton wobec 72,7 mln ton zebranych w poprzednim sezonie.
Niestety nie tylko uprawy kukurydzy w USA budzą niepokój. Nasilają się również obawy o kondycję amerykańskiej pszenicy ozimej, a zwłaszcza HRW. Największe pogorszenie jakości zasiewów tej klasy pszenicy odnotowano w stanie Teksas - podkreśla FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.