Partner serwisu Zboża
Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
SIRTAKI CS RZEPAK OZIMY ODMIANA MIESZAŃCOWA
2020-07-28 -
Silosy większe
2015-12-02 -
Przenośniki taśmowe - transport poziomy
2012-10-15 -
Dystrybutor Self Service MC
2012-05-17
Kryzys na światowym rynku kukurydzy
Eksperci przewidują, że globalne rezerwy kukurydzy będą najniższe od 37 lat. Wszystko to za sprawą obfitych opadów deszczu, które znacznie opóźniły zasiew tego ziarna.
Ponad 1/3 pól uprawnych na Środkowym Zachodzie została obsiana po upływie terminu, który gwarantował idealny wzrost i zbiory. Stało się tak z powodu nagłych i ulewnych opadów deszczu, a wynikiem tego opóźnienia jest większe prawdopodobieństwa niedoborów ziarna.
W zeszłym roku kontrakty terminowe na giełdzie w Chicago na ziarno kukurydzy znacząco wzrosły. Jak przewidują eksperci, jeżeli warunki pogodowe się nie poprawią i w tym roku możemy odnotować spory wzrost cen. Co więcej, otóż istnieje ryzyko, że stawki za kukurydzę podczas tegorocznego lata mogą osiągnąć rekordowy poziom. Wszystko zależy od tego, czy pogoda nadal będzie zaskakiwać na zmianę to suszą to ulewnymi deszczami, czy też raczej się ustabilizuje.
Ze sporządzonych danych wynika, że prognozy przewidują znaczne zmniejszenie się globalnych rezerw kukurydzy, bo aż do 121,46 milionów ton metrycznych. Oznaczałoby to spadek w wysokości 17 procent, co daje rekordowy od roku 1994 wynik. Poza tym zapasy wynosiłyby zaledwie 14,5 procenta przewidywanej konsumpcji, a to z kolei jest najniższą stawką od 1974 roku.
Oprócz szalejącej pogody, duże straty plantatorzy kukurydzy ponieśli też przez powódź. Ulewne deszcze i topniejące śniegi znacznie podwyższyły poziom wód w rzekach w Missouri i Ohio, która zniszczyła pola. Przyczyną mniejszych zbiorów jest to, że ziarna dojrzewają podczas szczytowych upałów, które występują w lipcu i sierpniu. Dodatkowo obfite opady deszczu na obszarze od Arkansas do Ohio prawdopodobnie uszkodziły płytkie systemy korzeniowe kukurydzy, co może wpłynąć na znaczne obniżenie plonów.
Wszystko zależy teraz od pogody. Jeżeli warunki atmosferyczne będą sprzyjały możliwe, że uda się uniknąć najgorszego.
Prognozy zbiorów jak na razie są bardzo pesymistyczne. Zarówno Stany Zjednoczone jak i Chiny, czyli dwóch światowych liderów na rynku kukurydzy, a także niektóre kraje Europy liczą się z najgorszą opcją. Chiny i Europa zostały dotknięte przez długoterminowe susze, które także miały niszczycielski wpływ na plantację kukurydzy.
Kanada zaś odnotowała spore opóźnienie w zasiewach z powodu obfitych opadów deszczu. Jak widać tego roczna aura nie pomaga plantatorom kukurydzy, wręcz przeciwnie na każdym kroku poddaje ich próbie.
Ogólna sytuacja może zakończyć się niepowodzeniem. Obecnie światowe rezerwy są na tak niskim poziomie, że każdy dzień niesprzyjającej pogody będzie miało katastrofalny wpływ na ceny kukurydzy.