W połowie lutego 2025 r. uprawy zbóż w większości krajów UE były w dobrym stanie, ale nadmiar wilgoci w glebie we Francji oraz susza w Europie Wschodniej nadal stanowią ryzyko dla tegorocznych zbiorów.
Według MARS w styczniu 2025 r. intensywne opady deszczu na północnym zachodzie Francji pogorszyły i tak już wysoki poziom uwilgotnienia gleby, tworząc niekorzystne warunki dla rozwoju upraw.
Wyraźny deficyt opadów obserwuje się w dużej części Europy Środkowej i Wschodniej. Uprawy ozime w zachodniej Rumunii i Bułgarii są pod wpływem ograniczonej dostępności wody od początku sezonu, co może doprowadzić do zmniejszenia obszaru upraw.
Na wschodzie Ukrainy, utrzymujący się deficyt opadów uniemożliwia prawidłowy rozwój roślin. Brak pokrywy śnieżnej i spodziewane chłodniejsze niż zwykle warunki budzą dodatkowe obawy o tegoroczne zbiory.
Silne mrozy, które wystąpiły w drugiej połowie lutego 2025 r. również stanowiły zagrożenie dla upraw w Europie Wschodniej, osłabionych przez brak wody, m.in. przez brak okrywy śnieżnej.
Susza po raz kolejny zrewidowała oczekiwania dotyczące plonów w zachodnim i środkowym Maghrebie, tj. Maroko, Algieria i Tunezja.
W Turcji, w południowo-wschodnim regionie kraju, od końca grudnia 2024 r. występuje deficyt wody. Brak opadów może mieć negatywny wpływ na uprawy, które nie są nawadniane.
źródło: Gospodarz.pl/KOWR foto:
Gospodarz.pl