Brazylia zaliczana tradycyjnie do grona czołowych importerów pszenicy, w ostatnim czasie zaczęła wywozić to zboże. Było to możliwe dzięki dobrym wynikom produkcji oraz rządowym subsydiom, podnoszącym konkurencyjność.
W grudniu i styczniu br. wysłano 338 tys. ton ziarna tego gatunku, a prognozy na luty br. wskazują na eksport kolejnych 244 tys. ton. Wśród największych odbiorców znajdują się takie kraje jak: Chiny, Korea Południowa oraz Wietnam.
Brazylia jest importerem netto pszenicy - sprowadza połowę swojego zapotrzebowania. Kupowane ziarno pokrywa mniej więcej w połowie krajowe spożycie tego gatunku szacowane na 11 mln ton. Jak wskazuje FAMMU/FAPA, część zboża z rodzimej produkcji, po rekordowych zbiorach wynoszących 6,73 mln ton, nie znalazła jednak nabywców na rynku lokalnym z uwagi na to, że młynarze mają zazwyczaj podpisane długoterminowe umowy na dostawę ziarna. W tej sytuacji rząd Brazylii rozpoczął subsydiowanie wysyłki pszenicy. Dotychczas ponad 800 tys. ton zostało wyeksportowane ze wsparciem z rządowego programu. Do tej pory przeznaczono na dopłaty do wywozu 150 mln reali - 48 mln USD.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters foto:
Gospodarz.pl/MP