W porównaniu do notowań kontraktu majowego z zeszłego tygodnia (wówczas wiodącego) w wysokości 245,3 EUR/tonę jest to spadek o 15%. Zniżki notowań pszenicy miały miejsce także na amerykańskich giełdach. Na CBoT cena pszenicy SRW w kontrakcie lipcowym zmalała o 4% do 252,7 USD/tonę. W Kansas notowania HRW obniżyły się o 6,1% (w kontrakcie lipcowym) do 273,2 USD/tonę, a HRS w Minneapolis – o 6,3% do 295,4 USD/tonę.
Największy wpływ na ostatnie zniżki notowań pszenicy mają zbliżające się zbiory pszenicy ozimej na półkuli północnej, a zwłaszcza w USA. Ponadto wpływ na spadkowe tendencje miały ostatnie bardzo optymistyczne prognozy zbiorów tego gatunku na świecie w sezonie 2013/14, opublikowane przez FAO oraz USDA. Według FAO, światowe zbiory pszenicy wyniosą 695 mln ton, tj. o 5,4% więcej w porównaniu z poprzednim. Natomiast w majowym raporcie Amerykański Departament Rolny (USDA) podał prognozę w wysokości 701,1 mln ton, tj. o 6,9% więcej w porównaniu z kończącym się sezonem.
Tendencje spadkowe są widoczne także w przypadku cen giełdowych kukurydzy. Notowania tego gatunku w kontrakcie lipcowym na CBoT wyniosły 252,5 USD/tonę, będąc o 7,6% niższe w porównaniu do końca ubiegłego tygodnia. Jeszcze większą obniżkę cen odnotowano w kontrakcie wrześniowym – o 14,6% do 218 USD/tonę. Ostatnie zniżki notowań kukurydzy to również skutek bardzo optymistycznych prognoz światowej i amerykańskiej produkcji. Według USDA, zbiory kukurydzy w nadchodzącym sezonie w skali globalnej wyniosą aż 965,94 mln ton, tj. o 12,7% więcej w porównaniu z kończącym się sezonem. Rekordowa produkcja tego gatunku zboża ma mieć miejsce w USA, gdzie zbiory szacuje się na 359,17 mln ton, tj. o 31,2% więcej niż w sezonie 2012/13. Do spadkowych tendencji przyczyniła się również poprawa pogody w amerykańskim pasie upraw kukurydzy, co pozwoliło na większe zaawansowanie siewów i złagodziło obawy o wynik tegorocznej produkcji.
Niemniej jednak bilans kukurydzy w USA w sezonie 2012/13, ze względu na bardzo duże straty spowodowane przez zeszłoroczną suszę, jest w dalszym ciągu wyjątkowo napięty. Zapasy końcowe są na krytycznie niskim poziomie, a kraj ten został zmuszony do importu kukurydzy z Ameryki Południowej i Kanady. Według prognoz, przywóz kukurydzy z tych kierunków do USA wyniesie w kończącym się sezonie 3,2 mln ton. Aktualnie hodowcom bydła, drobiu i trzody chlewnej ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych bardziej opłaca się sprowadzać drogą morską argentyńską kukurydzę niż korzystać z krajowych dostaw.
Czytaj także: Ceny zbóż w Polsce (06-12.05.2013)
Wydaje się, że zbyt niskie zapasy kukurydzy w USA będą czynnikiem wspierającym ceny na amerykańskich giełdach w okresie pozostającym do nowych zbiorów. W kolejnym sezonie sytuacja może się diametralnie zmienić wraz ze spodziewanymi mocnymi zniżkami notowań kukurydzy i zbóż ogółem.