| Autor: redakcja1

Ceny pszenicy konsumpcyjnej trzymają się mocno (21-25.10.2013)

Pod koniec tygodnia na paryskiej giełdzie Matif notowania pszenicy w kontrakcie na listopad umocniły się o 2,6% do 204,8 EUR/t, a kukurydzy – o 1,6% do 177,3 EUR/t – podaje FAMMU/FAPA.

Ceny pszenicy konsumpcyjnej trzymają się mocno (21-25.10.2013)
Prawdopodobnie utrzymujące się na wysokim poziomie notowania pszenicy w kontraktach terminowych ciągną w górę także ceny kukurydzy, pomimo nadal bardzo dobrych prognoz zbiorów dla tego ostatniego gatunku.
Rynek zbożowy jest w dalszym ciągu trochę zdezorientowany brakiem odniesienia do obiektywnych danych statystycznych i prognostycznych USDA. Październikowy raport decyzją zarządu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa nie ukazał się. Natomiast następna jego edycja planowana jest dopiero na 8 listopada 2013 roku.
 
Aktualnie analitycy odnoszą swoje prognozy do wrześniowego raportu. Z badań sondażowych zbieranych przez niezależne firmy analityczne wynika, że w nadal Stany spodziewają się rekordowej produkcji kukurydzy, a to powinno wpłynąć na znaczne poprawienie amerykańskiego i światowego bilansu tego ziarna.
 
Polepsza się sytuacja związana z zasiewami zbóż ozimych na Ukrainie i w Rosji. Doniesienia z Europy są również uspokajające. W Stanach poprawiają się perspektywy dla siewów pszenicy HRW na zbiór w 2014 r. Z Australii napływają bardzo dobre wiadomości o stanie upraw. Niektóre prognozy wskazują nawet na produkcję pszenicy w wysokości ponad 25 mln ton, co należałoby uznać za bardzo dobry wynik.
W dalszym ciągu ceny pszenicy na amerykańskim rynku utrzymują się na wysokim poziomie. Ostatni tydzień przyniósł ich dalsze umocnienie. W związku z tym, pszenica SRW na CBoT w kontrakcie grudniowym wyceniana była na 255,9 USD/t. Natomiast pod koniec tygodnia pszenica HRW na giełdzie w Kansas notowana była po 280,8 USD/t, a zatem o 2% więcej niż tydzień wcześniej, a HRS w Minneapolis – po 276,3 USD/t, czyli to 0,9% zwyżka w obrębie tygodnia.
 
Niemniej jednak na kształtowanie się tendencji cenowych aktualnie wpływa głównie wysoki popyt na pszenicę konsumpcyjną ze strony importerów, w tym rynku chińskiego. Chiny w bieżącym sezonie znacznie zwiększą import pszenicy z uwagi na spadek rodzimej produkcji tego gatunku.
 
Z kolei notowania kukurydzy na CBot spadają. W tym tygodniu ceny kukurydzy w kontrakcie grudniowym zmalały o 0,6% dochodząc do 173,3 USD/t. Jest to odzwierciedlenie wzrastającej dostępności kukurydzy wraz z postępującymi żniwami – zauważa FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.


Tagi:
źródło: