Życzenia na Boże Narodzenie
2024-12-23
Generali Polska we współpracy z Fundacją The Human Safety Net oraz Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przekazały kolejny sprzęt do hipotermii leczniczej noworodków w transporcie neonatologicznym. Tym razem otrzymał go Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
- Dziękuję Generali, Fundacji THSN i UM w Poznaniu za wybranie naszego szpitala i przekazany nam sprzęt. Dzięki niemu będziemy mieli możliwość rozpoczęcia terapii już w transporcie noworodka do naszego szpitala nawet z najodleglejszej części naszego regionu. To znacznie skraca czas, który jest kluczowy dla powodzenia tej terapii. Hipotermia terapeutyczna, jest uznaną na świecie metodą poprawiającą wyniki leczenia dzieci dotkniętych niedotlenieniem okołoporodowym tj. asfiksją. Polega na kontrolowanym obniżeniu temperatury ciała noworodka. Jednak po przekroczeniu granicy 6 godzin od urodzenia zmiany powstałe w mózgu dziecka w wyniku niedotlenienia są już nieodwracalne i mogą doprowadzić do niepełnosprawności fizycznej, intelektualnej, a nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest, ze będziemy mogli poddać dziecko terapii już podczas transportu do naszego szpitala – mówi prof. Iwona Maroszyńska, Dyrektor ICZMP.
- W Polsce dotychczas hipotermia terapeutyczna u noworodków stosowana była jedynie stacjonarnie, podczas hospitalizacji w wybranych ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności. Dzieci urodzone w miastach odległych od tych ośrodków musiały dotrzeć do specjalistycznego szpitala w kluczowych dla dalszej terapii sześciu godzinach od porodu. Przygotowany na naszej uczelni we współpracy z Generali i Fundacją THSN projekt wykorzystania hipotermii leczniczej już w trakcie transportu karetką neonatologiczną to prawdziwy przełom, dzięki któremu noworodki szybciej otrzymują niezbędną pomoc i leczenie. Dzieci, którym udało nam się pomóc dotychczas, dzięki temu programowi mają zapewnioną optymalną temperaturę mózgu co potencjalnie zmniejsza ryzyko trwałego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Badania kliniczne jednoznacznie wykazały, że czym wcześniej udaje się zainicjować hipotermie leczniczą, tym mniejsze ryzyko powikłań neurologicznych – wyjaśnia prof. Jan Mazela, kierownik Oddziału Neonatologicznego Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu.
- Bardzo się cieszę, że kolejny szpital będzie mógł ratować noworodki, urodzone poza dużymi ośrodkami, przed skutkami asfiksji. W Generali chcemy być partnerem na całe życie dla naszych klientów i partnerów, a także społeczności, w których działamy. Celem Generali jest umożliwienie ludziom kształtowania bezpieczniejszej przyszłości poprzez troskę o ich życie i marzenia - wyjaśnia Andrea Simoncelli, Przewodniczący Rady Nadzorczej Generali Polska i patron programu THSN w Polsce.
- Bardzo się cieszę, że kolejny szpital będzie mógł ratować noworodki, urodzone poza dużymi ośrodkami, przed skutkami asfiksji. W Generali chcemy być partnerem na całe życie dla naszych klientów i partnerów, a także społeczności, w których działamy. Celem Generali jest umożliwienie ludziom kształtowania bezpieczniejszej przyszłości poprzez troskę o ich życie i marzenia. Jestem tym bardziej dumny, że przekazany w poniedziałek sprzęt został zakupiony dzięki zaangażowaniu pracowników Generali Polska podczas międzynarodowego wyzwania THSN w 2021 roku, którzy w celu nagłośnienia problemu asfiksji przebyli prawie 22 tysiące kilometrów – wyjaśnia Andrea Simoncelli, Przewodniczący Rady Nadzorczej Generali Polska a także patron programu THSN w Polsce. – Będziemy kontynuować rozwój tego programu w Polsce – dodaje A. Simoncelli.