| Autor: redakcja3

Odnowiony krzyż powstańczy

Dnia 27 października 2013, czyli dokładnie w 150. rocznicę potyczki w Hucie i kolonii Kuflew, odbyło się uroczyste poświęcenie Mogiły Oddziału Powstańczego, jaka znajduje się przy kuflewskim cmentarzu.

Odnowiony krzyż powstańczy

Uroczystość zorganizowały gminy: Mrozy i Cegłów. Po okolicznościowej Mszy Św. w kościele parafialnym w Kuflewie celebrowanej przez miejscowego proboszcza ks. Krzysztofa Kulbata i ks. Marka Chocieja z Mieni, nastąpił przemarsz pod Mogiłę Powstańców z 1863 r., gdzie zebranych przywitał Wójt Gminy Mrozy Dariusz Jaszczuk. Wójt z Mrozów i Wójt Gminy Cegłów Marcin Uchman w swoich wystąpieniach dziękowali wszystkim za zaangażowane na rzecz patriotyzmu lokalnego i złożyli na grobie kwiaty. Kamila Juśkiewicz z UG Mrozy przedstawiła rys historyczny Powstania Styczniowego i potyczki pod Kuflewem. Apel poległych poprowadził przedstawiciel grupy rekonstrukcyjnej z Przasnysza. Uroczystość prowadziła sekretarz Gminy Mrozy Magdalena Sulich. Na zakończenie gospodarze i zaproszeni goście udali się na poczęstunek, jaki przygotowały panie z KGW z Podciernia.

Przypomnijmy wydarzenie sprzed 150 laty:

Podpułkownik Bałaban, stojący na czele oddziału moskiewskiego (razem 200 piechoty i 100 kozaków), 27 października ruszył na powstańców i dopadł ich na polach folwarku Huta Kuflewska. Polacy ścigani na kilku kilometrach zabili dwóch kozaków, dwóch ranili, ale stracili 25 osób i 24 rannych Rosjanie wzięli do niewoli. O tej bitwie czytamy w księdze zgonów parafii Kuflew, nr aktu 43/1863: „Działo się to we wsi Kuflewie, dnia 30 października 1863 r. o godzinie 3 po południu stawili się: Stanisław Skrodzki, sprawujący obowiązki Wójta gminy Kuflew lat 28 mający i Ignacy Żerdziński, nauczyciel szkoły elementarnej w Kuflewie lat 60 mający, tu w Kuflewie zamieszkali i oświadczyli, iż w dniu 28 b. m. i roku o godzinie 4, 5 i 6 po południu na polach folwarku Huta i kolonia Kuflew znaleziono umarłych w liczbie 25 niewiadomych z imienia i nazwiska, a o czym nie można było się od nikogo dowiedzieć. Po przekonaniu się naocznie o zejściu 25 mężczyzn, akt ten stawającym przeczytany przez nas i stawiających podpisany został.” Podpisani: ks. Piotr Paderewski kanonik i proboszcz parafii Kuflewskiej oraz S. Skrodzki i I. Żerdziński.

Na tablicy czytamy:

„W okolicy tego krzyża zostało pochowanych 25 bezimiennych powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Kuflewem w dniu 27 października 1863 roku.

W 150 rocznicę powstania styczniowego mieszkańcy Gminy Mrozy i Gminy Cegłów”.

 



Tagi:
źródło: