W 2012 roku zakończyła się XII edycja konkursu „Sposób na Sukces”. Wychodząc na przeciw licznym prośbom naszych Czytelników, chcemy na łamach Portalu Gospodarz.pl podsumować wszystkie edycje plebiscytu z uwzględnieniem podziału administracyjnego Polski.
Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Stanisława B.M. w Niedźwiadnej
ks. Jarosław Stefaniak - Proboszcz
19-230 Szczuczyn
Niedźwiadna 43
pow. grajewski
woj. podlaskie
„Restauracja XVI wiecznego kościoła wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych oraz organizacja Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego w Niedźwiadnej" - to temat nagrodzonego przedsięwzięcia, Parafia powstałą w 1450 roku, a obecny kościół w stylu gotyckim p. w. Św. Stanistawa powstał w połowie XVI wieku i był wielokrotnie remontowany. Miejscowość liczy 50 domów i 200 mieszkańców. Do parafii należy 11 miejscowości - łączna liczba wiernych to 922 osoby. Ksiądz Jarosław Stefaniak od 2000 roku działa społecznie na rzecz biednych, szczególnie dzieci, skutecznie pozyskuje środki na renowację kościoła, za co został wyróżniony przez starostę oraz marszałka województwa. Dzięki zaangażowaniu ks. Jarosława Stefaniaka rozpoczęto dożywianie dzieci w szkole podstawowej. Potrzebne są środki na zakup podręczników, plecaków, i przyborów szkolnych dla dzieci. Ksiądz organizuje wycieczki dla dzieci do Krakowa i Wadowic. W 2010 roku powstała drużyna piłkarska. Organizowana jest akcja paczka od Mikołaja. W 2010 roku z inicjatywy księdza zorganizowano w parafii Niedźwiadna Europejskie Dni Dziedzictwa. W małej miejscowości Niedźwiadna zrealizowano projekty, które wydawały się niemożliwe do realizacji. W roli lidera społeczności odnalazł się proboszcz parafii, który przełamał bierność społeczeństwa i okazał wielką wytrwałość w dążeniu do celu.
Bojarski Gościniec
Eugenisz Ostapczuk
17-220 Narewka
ul. Ogrodowa 28
pow. hajnowski
woj. podlaskie
Obiekt gastronomiczno-noclegowy "Bojarski Gościniec". Dotychczasowa działalność polegała na instalacji centralnego odkurzania (od 1995). Obiekt Bojarski Gościniec został oddany do uzytku 27.12.2010 r. Posiada salę konsumpcyjną na ok. 120 osób, 5 pokoi 2 osobowych oraz apartament, proponowane są dania regionalne i tradycyjne oraz usługa cateringu bez względu na miejsce. Działalność została sfinansowana ze środków własnych, kredytu oraz dotacji PROW, w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Obiekt dysponuje kotłownią wyposażoną w kocioł i urządzenie podające opał w formie zrębków, trocin, pelletu lub niepełnowartościowego zboża. System ogrzewania ciepłej wody wspomagany jest z kolektorami słonecznymi. W planach jest przeniesienie carskiego dworca (z 1902 r.) na teren gościńca i wykorzystania jako atrakcję turystyczną.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/XII edycja ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces” przedsiębiorczość na obszarach wiejskich, foto: Gospodarz.pl