Zużycie węgla kamiennego wyniosło 55,4 mln ton i obniżyło się o 14%. Na sektor energii przypadło 61% zużycia, a 25,2% na przemysł i budownictwo, wraz ze zużyciem własnym kopalń oraz zużyciem na wsad przemian w koksowniach.
Znaczącym konsumentem węgla były także gospodarstwa domowe. W ujęciu wojewódzkim największe zużycie ogółem wykazały województwa: śląskie - 25,3%, mazowieckie - 19,2% i opolskie - 17%. Natomiast najmniejsze zużycie zaobserwowano w województwach: lubuskim - 0,3%, podlaskim - 0,8% i warmińsko-mazurskim - 1%.
Analizując zużycie przypadające na poszczególne sektory, największe zużycie w sektorze energii oraz w sektorze drobnych odbiorców wykazało województwo mazowieckie, a w przemyśle i budownictwie – województwo śląskie. W województwach śląskim i opolskim na wielkość zużycia w przemyśle i budownictwie duży wpływ miały zlokalizowane w tych województwach koksownie.
Zużycie węgla kamiennego obniżyło się niemal we wszystkich województwach, wzrost odnotowano jedynie w województwie opolskim o 3%. Znaczne spadki wystąpiły w województwie podkarpackim o 55,4% oraz lubuskim o 52,4%. Wzrostu nie odnotowano w żadnym z województw, natomiast największy spadek nastąpił w województwie świętokrzyskim o 26,1%.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
pixabay.com