| Autor: redakcja1

Źródła emisji zanieczyszczeń powietrza

Głównym źródłem emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzenia antropogenicznego były, podobnie jak w latach ubiegłych, źródła stacjonarne, w tym procesy spalania paliw w sektorze produkcji i transformacji energii oraz w przemyśle i małych źródłach spalania, tj. przed wszystkim w gospodarstwach domowych, a także transport.

Źródła emisji zanieczyszczeń powietrza
Emisja dwutlenku siarki pochodziła głównie z energetycznego spalania węgla w źródłach stacjonarnych – były one odpowiedzialne za 95% całkowitej emisji. Około 3% krajowej emisji dwutlenku siarki pochodziło z procesów przemysłowych i związanych było z rafinacją ropy naftowej, produkcją koksu i kwasu siarkowego.

Największym źródłem emisji tlenków azotu było spalanie paliw w: sektorze transportu drogowego, odpowiadające za 33% całkowitej emisji tego zanieczyszczenia w Polsce, jak również w innych sektorach m.in. w przemyśle energetycznym, z których pochodziło 21% emisji oraz emisja z sektora komunalno-bytowego – odpowiedzialna za 20% całkowitej emisji.

Głównym źródłem emisji amoniaku było, podobnie jak w latach poprzednich, rolnictwo odpowiedzialne za 96% emisji całkowitej. Największa część emisji związana była z gospodarką odchodami zwierząt gospodarskich, czyli nawozy naturalne, a pozostała – ze zużyciem nawozów mineralnych. W porównaniu z poprzednim rokiem zaobserwowano spadek emisji amoniaku o ok. 7%.

Największy udział w emisji niemetanowych lotnych związków organicznych miały procesy przemysłowe - 31%, w tym z zastosowaniem rozpuszczalników - 29%, procesy spalania poza przemysłem - 24% oraz rolnictwo - 20%, w tym gospodarka odpadami - 18% i transport drogowy z udziałem 5%.

Tlenek węgla w 2022 r. pochodził głownie z procesów spalania paliw w kategorii inne sektory, do których należą małe źródła spalania takie jak gospodarstwa domowe, instytucje, handel, usługi itp. Były one łącznie odpowiedzialne za 77% całkowitej emisji krajowej. Innym znaczącym źródłem emisji tlenku węgla w 2022 r. był transport, z którym związane było 10% emisji całkowitej.


Tagi:
źródło: