Wśród użytkowników gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną poprawę nastrojów w porównaniu z poprzednim rokiem odnotowano we wszystkich województwach. Największy wzrost wartości wskaźnika wystąpił w województwie opolskim – o 16,9 pkt.
Niemniej jednak we wszystkich województwach oceny koniunktury wyrażane przez rolników specjalizujących się w produkcji roślinnej były negatywne. Najbardziej pesymistyczne opinie odnotowano w kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
W większości województw oceny koniunktury poprawiły się również wśród użytkowników gospodarstw zajmujących się przede wszystkim produkcją zwierzęcą. Największą poprawę wskaźnika zmiany ogólnej sytuacji w gospodarstwach rolnych odnotowano w województwie lubelskim, opolskim i podlaskim. Pomimo poprawy ocen koniunktury, opinie rolników pozostały negatywne, najbardziej pesymistyczne w województwach: podkarpackim, pomorskim i łódzkim.
Wśród gospodarstw wielokierunkowych poprawę ocen koniunktury odnotowano w większości województw. Największy wzrost wartości wskaźnika WZOS zaobserwowano w województwie warmińsko-mazurskim. Mimo poprawy, to właśnie użytkownicy gospodarstw wielokierunkowych ocenili koniunkturę najbardziej pesymistycznie w porównaniu z gospodarstwami ukierunkowanymi na produkcję roślinną oraz na produkcję zwierzęcą.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
Gospodarz.pl/DK