Według danych, w ostatnim tygodniu grudnia 2012 roku w Wielkopolsce odnotowano aż 10 tysięcy przypadków zachorowań na grypę lub choroby grypopodobne, przy czym blisko 35 osób zostało skierowane do szpitali z powodu powikłań układu oddechowego. Zdaniem ekspertów, u wielu z tych osób chorobę wywołał właśnie wirus świńskiej grypy, ale zdecydowana większość z nich wyzdrowiała bez potrzeby hospitalizacji.
Obecnie w Specjalistycznym Szpitalu w Pile znajduje się dwoje pacjentów, u których potwierdzono obecność wirusa świńskiej grypy . Ich stan jest określany jako „stabilny”.
Natomiast w szpitalu w Koninie, na Oddziale Intensywn ej Opieki Medycznej przebywa 60-letni mężczyzna zarażony wirusem A H1N1. Jego stan lekarze oceniają jako ciężki.
Z kolei do poznańskiego szpitala z Pleszewa z podejrzenie m zainfekowania tym wirus em tra fił 50-letni mężczyzna, ale w tym przypadku przypuszczenia się nie potwierdziły, a pacjent czuje się już lepiej.
W dalszym ciągu należy jednak zachować ostrożność i nie bagatelizować infekcji, szczególnie gdy pojawią się nudności , bóle głowy, katar i gorączka. Lekarze zalecają by zamiast leczyć się samemu, od razu udać się do lekarza. Źle leczona lub niedoleczona grypa może bowiem doprowadzić do groźnych powikłań jak choćby zapalenie płuc.
Jako receptę na grypę lub jej dużo łagodniejsze przechodzenie najczęściej wskazuje się szczepionki, które przede wszystkim zaleca się u osób, należących do grupy ryzyka, jak małe dzieci, chorzy czy osoby w podeszłym wieku.