Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Schładzalniki używane
2013-01-24 -
Ścielarka do słomy EVO COMFORT Alima
2016-05-09 -
Prasy rolujÄ…ce i prasoowijarki
2014-04-01 -
Zbiorniki paliwa 1000BK
2013-03-15 -
Case IH Puma
2021-11-23 -
Rozrzutnik obornika N-255/4 8 ton Igamet
2016-05-13
W 2014 roku pracownicy odbiorą dwa wolne dni za święta przypadające w soboty
W tym roku pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę będą mogli skorzystać z prawa do odebrania dnia wolnego za przypadające w sobotę święto. Taka możliwość to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 roku. W tym roku w sobotę wypadają dwa dni świąteczne. W ubiegłym nie było takiego przypadku.
Ten rok bÄ™dzie pierwszym okresem rozliczeniowym, w którym pracodawcy bÄ™dÄ… musieli rozliczać siÄ™ z dni wolnych przypadajÄ…cych w sobotÄ™. W październiku 2012 roku TrybunaÅ‚ Konstytucyjny podważyÅ‚ przepisy, które nie nakazywaÅ‚y tego robić. DziaÅ‚aÅ‚y one na mocy zmian wprowadzonych w 2011 roku, kiedy jako dzieÅ„ wolny wprowadzono 6 stycznia, czyli Å›wiÄ™to Trzech Króli.
– JeÅ›li chodzi o Å›wiÄ™to, które wypada w weekend, to dzieÅ„ może być odebrany jako dzieÅ„ wolny tylko i wyÅ‚Ä…cznie w przypadku, gdy Å›wiÄ™to przypada w sobotÄ™. Co oznacza, że te Å›wiÄ™ta, które notujemy w niedzielÄ™, sÄ… normalnym dniem Å›wiÄ…tecznym, i nie ma tutaj prawnego uzasadnienia do tego, żeby za taki czas odebrać wolne godziny pracy – przypomina Ewa Wardak, HR Manager w firmie Adecco Poland.
W ubiegÅ‚ym roku żaden dzieÅ„ Å›wiÄ…teczny nie wypadÅ‚ w sobotÄ™. W 2014 roku pracownicy bÄ™dÄ… mogli skorzystać z tego prawa dwa razy. W sobotÄ™ wypada 3 maja i 1 listopada. W zwiÄ…zku z tym o dwa dni zwiÄ™ksza siÄ™ pula dni urlopowych dla tych, dla których sobota zwyczajowo jest dniem wolnym od pracy. Czas ich wykorzystania należy uzgodnić z pracodawcÄ…. Jednak musi on udzielić ich do koÅ„ca okresu rozliczeniowego.
– Zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami najpierw oddajemy godziny wolne – mówi Ewa Wardak. – W ostatecznoÅ›ci, jeżeli do koÅ„ca okresu rozliczeniowego pracodawca nie ma możliwoÅ›ci, żeby ten ekwiwalent w naturze zostaÅ‚ pracownikowi udzielony, wówczas musi to rozliczyć w formie dodatkowego wynagrodzenia.
Ten przywilej nie przysługuje jednak pracownikom przebywającym w danym momencie na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim. Oni otrzymują świadczenie za każdy dzień zwolnienia.