Sektor użytkowanie gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwo („LULUCF”) obejmuje gleby, rośliny i inną biomasę, która może być zarówno źródłem, jak i pochłaniaczem CO 2. Odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu celu UE w zakresie neutralności klimatycznej, posiada potencjał zapewnienia długoterminowych korzyści klimatycznych, zarówno pod względem łagodzenia zmian klimatu, jak i adaptacji.
Użytkowanie gruntów oznacza społeczno-gospodarcze wykorzystanie gruntów. Dziedzina użytkowania gruntów FAOSTAT obejmuje kategorie gruntów skupiając się przede wszystkim na ich wykorzystaniu w działalności rolniczej i leśnej.
Obszary zurbanizowane, w tym obszary miejskie i powiązane – wszelkiego rodzaju tereny z przewagą nawierzchni sztucznej. Do tej kategorii zalicza się każdy obiekt miejski lub pokrewny (na przykład parki miejskie) oraz tereny przemysłowe, składowiska odpadów i miejsca wydobycia.
Europejskie obszary miejskie systematycznie się rozrastają. Powierzchnie betonowe i asfaltowe przyczyniają się do zasklepienia (uszczelnienia) gleby, uniemożliwiając realizację funkcji takich jak magazynowanie wody, produkowanie biomasy, regulowanie klimatu oraz zapewnienie środowiska życia.
Rozwój dróg, autostrad, linii kolejowych, intensywne rolnictwo i rozwój miast przyczyniają się do fragmentacji krajobrazu Europy, co szkodzi różnorodności biologicznej i ma negatywny wpływ na florę i faunę, poprzez ograniczenie powierzchni siedlisk różnych gatunków.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
sxc.hu