Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Poznaniu
W ciągu minionej doby na obszarze regionu wodnego Warty odnotowano opady deszczu: do 16 mm na południu, do 7 mm w centrum, do 13 mm na północy.
Stany wody w regionie wodnym Warty układają się w części południowej głównie w strefie średnich i wysokich, w części środkowej i północnej w strefie wysokich. Przekroczenie stanu ostrzegawczego występuje na Warcie (Santok, Gorzów Wielkopolski), Łużycy (Kraszewice), Swędrni (Dębe), Obrze (Bledzew), Noteci (Białośliwie, Czarnków, Nowe Drezdenko i Gościmiec), Gwdzie (Ptusza, Piła) oraz Drawie (Drawiny).
Na Warcie i dopływach powyżej zbiornika Jeziorsko odnotowano wzrost stanów wody w strefie stanów wysokich i średnich, wzrost do 60 cm powyżej zbiornika Poraj gdzie aktualnie obserwuje się tendencję spadkową, poniżej dalszy wzrost. Poniżej zbiornika Jeziorsko na Warcie zarejestrowano przeważnie kilkucentymetrowy wzrost stanów w strefie wysokich z przekroczeniem stanu ostrzegawczego w Santoku i Gorzowie Wlkp. Na dopływach Warty wzrost stanów wody, do około 50 cm na Rgilewce, w strefie wysokich, z przekroczeniem poziomu alarmowego na Obrze (Bledzew). W ciągu najbliższej doby na Warcie prognozuje się: powyżej zbiornika Poraj spadek do strefy stanów średnich, natomiast poniżej wzrost głównie w strefie stanów wysokich: do zbiornika Jeziorsko wzrost do kilkunastu centymetrów, poniżej do kilku centymetrów.
W zlewni Prosny stany wody ze wzrostem, od kilkunastu do 45 cm, w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem poziomu ostrzegawczego na Łużycy i Swędrni. Aktualnie w Gorzowie Śląskim obserwuje się stabilizację stanów.
W zlewni Noteci odnotowano przeważnie wzrost stanów wody nieprzekraczający 10 cm, jedynie na Gwdzie wahania do około 26 cm ze wzrostem. Stany występują głównie w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w Białośliwiu, Czarnkowie, Drezdenku, Gościmcu i Santoku oraz na Gwdzie (Ptusza, Piła). Dla dolnego odcinka Noteci prognozuje się dalszy wzrost stanów wody powyżej poziomu ostrzegawczego.
Na pośrednim i szczytowym stanowisku Kanału Ślesińskiego rzędna piętrzenia układa się między NPP, a MaxPP.
Na terenie administrowanym przez RZGW w Poznaniu sytuacja monitorowana jest na bieżąco.
Czytaj dalej na następnej stronie...