Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych jest jedyną organizacją branżowa skupiającą producentów, importerów i sprzedawców maszyn rolniczych w Polsce.
Będąc blisko firm z branży i na co dzień z nimi współpracując, definiuje problemy jakie dotykają branżę i stara się wspomóc członków Izby w ich rozwiązaniu. Jednym w problemów jest brak wykwalifikowanej młodej kadry, która rozpoczyna pracę w serwisach maszyn i zakładach produkcyjnych. Problem jest złożony. Jednym z elementów składowych był brak publikacji opisującej najnowocześniejsze rozwiązania mechatroniczne stosowane w rolnictwie. Izba podjęła się trudu wydania książki traktującej o tej tematyce.
12 kwietnia br. w Toruniu, z udziałem autorów książki dr hab. inż. Adama Ekielskiego oraz mgr inż. Karola Wesołowskiego, a także niemal setki nauczycieli ze szkół rolniczych z całego kraju, odbyła się prezentacja książki.
Książka „Systemy Agrotroniczne” ma zapełnić istniejącą na rynku lukę związaną z brakiem publikacji omawiających najnowocześniejsze rozwiązania stosowane w rolnictwie. Treści zawarte w książce spełnią w większości treści podstawy programowej kształcenia w zawodzie: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, dla kwalifikacji: eksploatacja systemów mechatronicznych w rolnictwie. Materiał zawarty w publikacji podzielony będzie na cztery główne części, umożliwiające czytelnikowi stopniowe wdrażanie się w specyfikę aplikacji mechatroniki w rolnictwie.
1. Rolnictwo 4.0, pojęcia podstawowe
2. Podstawy Agromechatroniki
2.1. Mechatronika w rolnictwie
2.2. Zasada przesyłania sygnałów (CAN, ISOBUS)
2.3. Czujniki i układy pomiarowe
2.4. Napędy Hydrauliczne
2.5. Napędy Pneumatyczne
2.6. Napędy elektryczne
2.7. Nawigacja satelitarna i telematyka
2.8. Dokumentacja techniczna.
3. Rozwiązania konstrukcyjne
3.1.Pojazdy rolnicze
3.2.Maszyny rolnicze
3.2.1.Kombajny
3.2.2. Opryskiwacze
3.2.3. Siewniki
3.2.4.Maszyny uprawowe
3.3.Skanery i czujniki upraw
3.4. Zdalne monitorowanie upraw, drony
4. Systemy zarządzania gospodarstwem
Dodatek A: Oznaczenia wykorzystywane w dokumentacji technicznej.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/PIGMiUR/Hubert Seliwiak foto:
PIGMiUR